Asby kyrkväg 4, Ydre
YdreAsby kyrkväg 4, Ydre
Asby kyrkväg 4, Ydre
YdreAsby kyrkväg 4, Ydre
Adressens lägesindex är 76 av 100. Högst delpoäng finns inom pendling, service och skola.
Delpoäng
Jämförelse
Jämförelse
316 tkr · 30% högskola · 24% barnfamiljer · 79% äganderätt
Andelen högskoleutbildade är 27% lägre än rikssnittet. I riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna största parti (25,9%).
Ydre är en kommun där inkomsterna ligger under rikssnittet, färre har högskoleutbildning jämfört med riket och de flesta bor i villa eller radhus.
- Medianinkomst
- 316 tkr
- −8% vs riket
- Högskoleutbildade
- 30%
- −27% vs riket
- Barnfamiljer
- 24%
- −15% vs riket
- Boendeform
- Äganderätt 79%
- vs 40% i riket
Källa: SCB. Total kommunal skattesats avser kommunalskatt och regionskatt. Begravningsavgift (0,24%) tillkommer för alla. Kyrkoavgift tillkommer för medlemmar i Svenska kyrkan.
Se hela områdesprofilen för Ydre →Hur fungerar adressen i vardagen?
212 m till hållplats Asby
Nästa steg om du gillar området
Jämför bolån och skaffa lånelöfte inför visning eller budgivning.
Annonslänk. Lägeskollen kan få ersättning om du klickar och ansöker via länken.
Områdesanalys
6 poängkategorier + kraftledningar
- 156 min kollektivt till Jönköping Centralstation
- 82 min med bil till Jönköping Centralstation
- Hållplats Asby 212 m bort
Restider
Pendlingsmål
21 % av förvärvsarbetande i Ydre har sin arbetsplats i Jönköping. Källa: SCB
- 🚇 Kollektivtrafik2 h 36 min (3 byten)
Gång 4 min till Asby → Buss linje 630, 14 min till Österbymo bus → Buss linje 631, 34 min till Eksjö Regementsgatan → Buss linje 150, 26 min till Aneby → Buss linje 124, 57 min till Jönköping Rådhusparken → Gång 6 min till Jönköping C
Gång 4 min→ AsbyBuss 630, 14 min→ Österbymo busBuss 631, 34 min→ Eksjö RegementsgatanBuss 150, 26 min→ AnebyBuss 124, 57 min→ Jönköping RådhusparkenGång 6 min→ Jönköping CAlternativ: 2 h 45 min (2 byten)
Gång 4 min → Buss 630, 31 min → Lokaltåg 27607, 28 min → Lokaltåg 7220, 31 min → Gång 11 min
Beräknad för vardag kl. 08:00
- 🚗 Bil1 h 22 min
- 🚴 Cykel4 h 43 min
- 🚶 Promenad14 h 58 min
Lokal station
55 % av förvärvsarbetande i Ydre arbetar inom kommunen. Källa: SCB
- 🚇 KollektivtrafikGångavstånd till stationen
- 🚗 Bil1 min
Kollektivtrafik nära adressen
- 🚌Buss(Asby)212 m
- 🚆Tåg(Tranås)20,1 km
Avstånd beräknat fågelvägen. Faktisk gångtid kan variera.
Testa resan med SL, Västtrafik eller Skånetrafiken för aktuella tidtabeller.
SCB · Trafiklab.se (CC BY 4.0) · TrafikverketUppdaterad realtid
Trafiklab – öppna trafikdata- Matbutik: Asby Lanthandel – 225 m
- Apotek: Apoteket – 9,8 km
- Vård: Vårdcentralen Österbymo – 9,8 km
Basservice
Matbutik (11)
- Asby Lanthandel225 m
- Coop Österbymo9,9 km
- ICA Kvantum19,7 km
Apotek (4)
- Apoteket9,8 km
- Apotek Hjärtat19,7 km
- Apotek19,8 km
Vård (10)
- Vårdcentralen Österbymo9,8 km
- Kisa vårdcentral27,3 km
- Höglandssjukhuset Eksjö30,0 km
Livskvalitet
Restaurang & café (18)
- Ydregården8,5 km
- Pizzeria9,8 km
- Brostorp10,1 km
Träning & idrott (5)
- Asbybacken475 m
- Torpavallen9,7 km
- Tranås Motocrossbana17,2 km
Närbutik (4)
- Frendo Österbymo10,1 km
- Handlarn Rydsnäs11,9 km
- Handlarn12,0 km
Systembolag (1)
- Systembolaget26,9 km
Avstånd anges i fågelväg – verkligt avstånd via väg kan vara längre. Kontrollera öppettider och tillgänglighet hos respektive butik.
© OpenStreetMap (ODbL)Uppdaterad realtid
OpenStreetMap- Närmast: Hestraskolan (9,7 km)
- 10 grundskolor i närheten
- 5 gymnasieskolor i kommunen
Förskoleklass (3)
Grundskola (10)
- Hestraskolan + F-klass, fritids9,7 km
Kommunal · 1–3
- Ydreskolan9,9 km
Kommunal · 4–9 · Meritvärde: 235 (+6 mot rikssnitt)
- Ydreskolan + F-klass, fritids9,9 km
Kommunal · 1–3
Gymnasium (5)
- Holavedsgymnasiet19,4 km
Kommunal · BA, EE, ES + 11 fler program
- Holavedsgymnasiet19,4 km
Kommunal · EK, FT, HV + 9 fler program
- Holavedsgymnasiet19,4 km
Kommunal · BF, FS, IMV + 9 fler program
Anpassad skola (5)
- Holavedsgymnasiet19,4 km
Kommunal
- Tallbackaskolan23,9 km
Kommunal · 1–6
- Furulidskolan24,0 km
Kommunal · 7–9 · Meritvärde: 226 (-3 mot rikssnitt)
- Parkskolan25,1 km
Kommunal · 1–5
- Oasen Utbildningscenter AB26,4 km
Friskola · 1–9
Förskolans namn och avstånd baseras på OpenStreetMap och kan skilja sig från kommunens register. Kötider, schema och lediga platser visas inte. Kontakta kommunen för aktuell information.
Meritvärde avser genomsnittligt slutbetyg i årskurs 9. Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Visas som kompletterande information och påverkar inte lägesindex.
Kontrollera aktuellt skolupptag hos Ydre kommun.
Skolverkets skolenhetsregister + Skolverkets statistik + OpenStreetMap2026-03-28
Trafiknärhet — avstånd till motorvägar, riksvägar, järnväg och flygplatser. Beräknas från NVDB-vägdata och Overpass.
Natur & friluftsliv — närmsta parker, naturreservat, badplatser och vattenförekomster inom 1–5 km. Inkluderar grön täckning från NMD-grid.
Övriga faktorer
Kraftledningar — närmsta högspänningsledning inom 1 km. Beräknas från OpenStreetMap-data via Overpass.
- Ingen träff i MCF:s översvämningskartering. Det kan bero på att området inte karterats eller att adressen ligger utanför karterade riskzoner.
Ingen träff i något scenario
Kontakta kommunen för lokala översvämningsåtgärder och detaljplaner.
MSB Översvämningskartan (lokal)MCF 2026
Karteringen avser potentiella översvämningar och innebär inte att översvämning kommer att inträffa. Karteringen avser flödesöversvämning från vattendrag och sjöar. Skyfallsöversvämning (dagvatten) ingår inte. Poängsättningen baseras på en enskild koordinatpunkt och speglar inte hela fastigheten eller närområdet. Vårt underlag baseras på MCF:s översvämningskartering och kan vara ofullständigt eller inaktuellt. Kontrollera alltid mot MCF:s officiella översvämningsportal.
MCF ÖversvämningsportalenFaktaunderlag
6 kategorier · Ingår inte i indexberäkningen
- Bostadsinbrott: -30% vs rikssnitt
- Våldsrelaterade brott: -59% vs rikssnitt
- Anmälda brott ökade 2023–2024
Bostadsinbrott i Ydre kommun ligger under rikssnittet enligt Brås statistik. Våldsbrott ligger under rikssnittet. Upplevd trygghet enligt Brås nationella trygghetsundersökning (NTU) ligger lägre än rikssnittet. Anmälda brott i Ydre kommun ökade mellan 2023 och 2024.
Statistiken avser 2024 och baseras på anmälda brott — mörkertalet varierar. Data gäller kommunnivå. Brå publicerar ny statistik årligen på bra.se.
BråBrå 2024
- -1.7% senaste 12 mån
- -16.3% jämfört med rikssnittet
- Småhus permanentbostad, medel köpeskilling: 2.1 mkr (2024)
- Kommun: Ydre
-1.7% senaste 12 mån
Fastighetsprisindex · Ydre
2024K1 → 2025K4
-1.7%
senaste 12 mån
-16.3%
vs rikssnitt
Försålda småhus – köpeskilling, medelvärde
| Småhus: permanentbostad | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal försålda | 36 | 33 | 34 | 26 | 28 |
| Köpeskilling, medelvärde (tkr) | 1 015 | 1 328 | 1 512 | 1 248 | 2 075 |
| Rikssnitt (tkr) | 3 758 |
| Småhus: fritidsbostad | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal försålda | 21 | 12 | 15 | 16 | 21 |
| Köpeskilling, medelvärde (tkr) | 1 574 | 1 050 | 1 649 | 1 734 | 1 503 |
Köpeskilling, medelvärde i tkr per kommun. Avser försålda småhus. Enskilda objekt kan avvika. Källa: SCB.
Kontakta lokala mäklare för aktuella prisbilder i området.
SCB Fastighetsprisstatistik2025K4
Fastighetsprisindex avser genomsnittlig prisutveckling för hela kommunen. Enskilda stadsdelar kan avvika.
SCB Fastighetsprisstatistik- 3 626 invånare i kommunen
- 24.4% barnfamiljer, 39.3% ensamboende
- 16.3% hyresrätt, 0% bostadsrätt, 79.4% äganderätt
Åldersfördelning
Hushållstyper
Boendeformer
Genomsnittlig bostadsyta: 56 m²/person
Riksdagsval 2022
Valdeltagande 89.6%
316k
kr/år median
30.1%
högskoleutb.
4k
invånare
Utforska mer detaljerad kommunstatistik i SCB:s statistikdatabas.
SCBSCB 2024
Data avser kommunal nivå (SCB). Lokala variationer inom kommunen kan förekomma.
SCB Inkomststatistik- God luftkvalitet
- Mätstation: Jönköping Lantmätaregränd (62.7 km)
- Högst nivå: Partiklar (PM₁₀) (10.3 µg/m³)
Jönköping Lantmätaregränd · Klassificering Urban bakgrund · ca 62.7 km bort · Årsdata 2025
Luftkvalitet är informativ och ingår inte i totalindexet. Bedömningen baseras på årsmedelvärden jämförda med WHO:s riktvärden.
Bedömning: God luftkvalitet
Nivå 1 av 5 enligt WHO:s riktvärden
Baseras på 1 av 4 föroreningar som mäts vid denna station
| Förorening | Årsmedelvärde | WHO bedömning |
|---|---|---|
| Partiklar (PM₁₀) | 10.3 µg/m³ | 1 av 5 |
WHO-bedömningsskala
WHO publicerar riktvärden för luftkvalitet baserat på hälsoeffekter vid långvarig exponering.
SMHI / WHOÅrsmedelvärde 2025
Närmaste mätstation är 62.7 km bort – värdet är ett regionalt bakgrundsvärde.
Se vår datakälla- Jordart: Morän
- Normal geologisk radonpotential
Jordarten i området påverkar hur lätt radongas kan tränga upp i byggnader.
Skalan visar geologisk potential baserad på jordart i området. Den kan inte användas för att bedöma radonhalten i ett specifikt hus. (Källa: SSM Nationell handlingsplan för radon, avsnitt 5.4)
Jordarten i området (Morän) bedöms ha begränsad genomsläpplighet för radongas i marken. Radon kan ändå förekomma i byggnader beroende på husgrund, ventilation och byggnadens täthet mot marken. Enda sättet att veta om ett hus har förhöjd radonhalt är att mäta.
Mät radon med spårfilm okt–apr. Gränsvärde för bostäder: 200 Bq/m³ (SSM).
SGU jordartskartaSGU 2026-03-28
Elprisdata kunde inte hämtas just nu. Försök igen om en stund.
Så här kan du kontrollera själv:
––
Var analysen användbar?
Nästa steg
Jämför med annan adress
Utgångspunkt: Asby Kyrkväg 4
