Babordsgatan 2A, Västerås
VästeråsBabordsgatan 2A, Västerås
Babordsgatan 2A, Västerås
VästeråsBabordsgatan 2A, Västerås
Adressens lägesindex är 100 av 100. Högst delpoäng finns inom pendling, skola och service.
Delpoäng
Jämförelse
Bättre än 79% av analyserade adresser i Västerås
Jämförelse
Bättre än 79% av analyserade adresser i Västerås
340 tkr · 42% högskola · 30% barnfamiljer · 33% hyresrätt
Västerås kommun har 160 634 invånare och en medianinkomst på 340 tkr.
- Medianinkomst
- 340 tkr
- nära rikssnittet
- Högskoleutbildade
- 42%
- nära rikssnittet
- Barnfamiljer
- 30%
- nära rikssnittet
- Boendeform
- Hyresrätt 33%
- vs 32% i riket
Källa: SCB. Total kommunal skattesats avser kommunalskatt och regionskatt. Begravningsavgift (0,24%) tillkommer för alla. Kyrkoavgift tillkommer för medlemmar i Svenska kyrkan.
Se hela områdesprofilen för Västerås →Hur fungerar adressen i vardagen?
19 min kollektivtrafik till Västerås Centralstation enligt tidtabell
189 m till hållplats Mälarparksvägen
Matbutik Hemköp Västerås Öster Mälarstrand, apotek och vårdcentral — alla inom 1,4 km (~20 min promenad)
Förskola Tritons förskola 199 m
Grundskola Kunskapsskolan Västerås 390 m
Nästa steg om du gillar området
Jämför bolån och skaffa lånelöfte inför visning eller budgivning.
Annonslänk. Lägeskollen kan få ersättning om du klickar och ansöker via länken.
Områdesanalys
6 poängkategorier + kraftledningar
- 19 min kollektivt till Västerås Centralstation
- 8 min med bil till Västerås Centralstation
- Hållplats Mälarparksvägen 189 m bort
Restider
Pendlingsmål
- 🚇 Kollektivtrafik19 min
Gång 6 min till Kraftverket → Buss linje 2, 10 min till Västerås centrum Stora Gatan → Gång 3 min till Västerås C
Gång 6 min→ KraftverketBuss 2, 10 min→ Västerås centrum Stora GatanGång 3 min→ Västerås CBeräknad för vardag kl. 08:00
- 🚗 Bil8 min
- 🚴 Cykel9 min
- 🚶 Promenad26 min
Kollektivtrafik nära adressen
- 🚌Buss(Mälarparksvägen)189 m
- 🚆Tåg(Västerås C)1,3 km
Avstånd beräknat fågelvägen. Faktisk gångtid kan variera.
Testa resan med SL, Västtrafik eller Skånetrafiken för aktuella tidtabeller.
SCB · Trafiklab.se (CC BY 4.0) · TrafikverketUppdaterad realtid
Trafiklab – öppna trafikdata- Matbutik: Hemköp Västerås Öster Mälarstrand – 284 m
- Apotek: Apotek Hjärtat – 1,3 km
- Vård: Västmanlands sjukhus Västerås – 1,4 km
Basservice
Matbutik (12)
- Hemköp Västerås Öster Mälarstrand284 m
- Coop Pilgatan Västerås963 m
- Lidl1,1 km
Apotek (5)
- Apotek Hjärtat1,3 km
- Apoteket1,6 km
- Kronans Apotek1,9 km
Vård (10)
- Västmanlands sjukhus Västerås1,4 km
- City Närvården1,6 km
- Herrgärdets vårdcentral1,7 km
Livskvalitet
Restaurang & café (19)
- Öhrmanś café537 m
- Bryggans bar och café595 m
- Mälarparkens pizzeria755 m
Träning & idrott (24)
- Nordic Wellness138 m
- Puls & Träning Östermälarstrand568 m
- Västerås Padelcenter803 m
Närbutik (2)
- ICA Supermarket Viksäng351 m
- Taste n more1,9 km
Systembolag (1)
- Systembolaget1,6 km
Avstånd anges i fågelväg – verkligt avstånd via väg kan vara längre. Kontrollera öppettider och tillgänglighet hos respektive butik.
© OpenStreetMap (ODbL)Uppdaterad realtid
OpenStreetMap- Närmast: Kunskapsskolan Västerås (390 m)
- 10 grundskolor i närheten
- 5 gymnasieskolor i kommunen
Förskoleklass (5)
- Fridhemsskolan5,6 km
Kommunal
- Sofiaskolan5,7 km
Kommunal
Grundskola (10)
- Kunskapsskolan Västerås390 m
Friskola · 4–9 · Meritvärde: 256 (+27 mot rikssnitt)
- Mälarparksskolan + F-klass, fritids427 m
Kommunal · 1–6
- Viksängsskolan531 m
Kommunal · 7–9 · Meritvärde: 218 (-11 mot rikssnitt)
Gymnasium (5)
- Praktiska Gymnasiet Västerås690 m
Friskola · BA, EE, HT + 8 fler program
- Designgymnasiet Västerås1,2 km
Friskola · ES, HV, TE + 2 fler program
- Kunskapsgymnasiet Västerås1,2 km
Friskola · EK, NA, SA + 3 fler program
Anpassad skola (5)
- Viksängsskolan531 m
Kommunal · 7–9 · Meritvärde: 218 (-11 mot rikssnitt)
- Ekbergaskolan879 m
Kommunal · 1–6
- Hahrska gymnasiet1,5 km
Kommunal
- Mälardalens Ridgymnasium Västerås2,6 km
Friskola
- Edströmska gymnasiet2,6 km
Kommunal
Förskola (11)
- Tritons förskola199 m
- Viksäng södra förskola571 m
- Förskolan Emilia845 m
Förskolans namn och avstånd baseras på OpenStreetMap och kan skilja sig från kommunens register. Kötider, schema och lediga platser visas inte. Kontakta kommunen för aktuell information.
Meritvärde avser genomsnittligt slutbetyg i årskurs 9. Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Visas som kompletterande information och påverkar inte lägesindex.
Kontrollera aktuellt skolupptag hos Västeråss kommun.
Skolverkets skolenhetsregister + Skolverkets statistik + OpenStreetMap2026-03-27
Trafiknärhet — avstånd till motorvägar, riksvägar, järnväg och flygplatser. Beräknas från NVDB-vägdata och Overpass.
Natur & friluftsliv — närmsta parker, naturreservat, badplatser och vattenförekomster inom 1–5 km. Inkluderar grön täckning från NMD-grid.
Övriga faktorer
Kraftledningar — närmsta högspänningsledning inom 1 km. Beräknas från OpenStreetMap-data via Overpass.
- Ingen träff i MCF:s översvämningskartering. Det kan bero på att området inte karterats eller att adressen ligger utanför karterade riskzoner.
Ingen träff i något scenario
Kontakta kommunen för lokala översvämningsåtgärder och detaljplaner.
MSB Översvämningskartan (lokal)MCF 2026
Karteringen avser potentiella översvämningar och innebär inte att översvämning kommer att inträffa. Karteringen avser flödesöversvämning från vattendrag och sjöar. Skyfallsöversvämning (dagvatten) ingår inte. Poängsättningen baseras på en enskild koordinatpunkt och speglar inte hela fastigheten eller närområdet. Vårt underlag baseras på MCF:s översvämningskartering och kan vara ofullständigt eller inaktuellt. Kontrollera alltid mot MCF:s officiella översvämningsportal.
MCF ÖversvämningsportalenFaktaunderlag
6 kategorier · Ingår inte i indexberäkningen
- Bostadsinbrott: +19% vs rikssnitt
- Våldsrelaterade brott: nära rikssnitt
- Anmälda brott minskade 2023–2024
Bostadsinbrott i Västerås kommun ligger över rikssnittet enligt Brås statistik. Våldsbrott ligger nära rikssnittet. Upplevd trygghet enligt Brås nationella trygghetsundersökning (NTU) ligger högre än rikssnittet. Anmälda brott i Västerås kommun minskade mellan 2023 och 2024.
Statistiken avser 2024 och baseras på anmälda brott — mörkertalet varierar. Data gäller kommunnivå. Brå publicerar ny statistik årligen på bra.se.
BråBrå 2024
- -1.7% senaste 12 mån
- -16.3% jämfört med rikssnittet
- Småhus permanentbostad, medel köpeskilling: 4.2 mkr (2024)
- Kommun: Västerås
-1.7% senaste 12 mån
Fastighetsprisindex · Västerås
2024K1 → 2025K4
-1.7%
senaste 12 mån
-16.3%
vs rikssnitt
Försålda småhus – köpeskilling, medelvärde
| Småhus: permanentbostad | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal försålda | 698 | 685 | 735 | 620 | 755 |
| Köpeskilling, medelvärde (tkr) | 3 852 | 4 409 | 4 663 | 4 004 | 4 236 |
| Rikssnitt (tkr) | 3 758 |
| Småhus: fritidsbostad | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal försålda | 57 | 49 | 39 | 33 | 33 |
| Köpeskilling, medelvärde (tkr) | 2 615 | 2 711 | 2 882 | 3 362 | 2 383 |
Köpeskilling, medelvärde i tkr per kommun. Avser försålda småhus. Enskilda objekt kan avvika. Källa: SCB.
Kontakta lokala mäklare för aktuella prisbilder i området.
SCB Fastighetsprisstatistik2025K4
Fastighetsprisindex avser genomsnittlig prisutveckling för hela kommunen. Enskilda stadsdelar kan avvika.
SCB Fastighetsprisstatistik- 160 634 invånare i kommunen
- 29.6% barnfamiljer, 41.9% ensamboende
- 32.5% hyresrätt, 30.3% bostadsrätt, 31.6% äganderätt
Åldersfördelning
Hushållstyper
Boendeformer
Genomsnittlig bostadsyta: 41 m²/person
Riksdagsval 2022
Valdeltagande 82.5%
340k
kr/år median
42%
högskoleutb.
161k
invånare
Utforska mer detaljerad kommunstatistik i SCB:s statistikdatabas.
SCBSCB 2024
Data avser kommunal nivå (SCB). Lokala variationer inom kommunen kan förekomma.
SCB Inkomststatistik- God luftkvalitet
- Mätstation: Uppsala Dragarbrunnsgatan 23 tak (66 km)
- Högst nivå: Partiklar (PM₁₀) (7.4 µg/m³)
Uppsala Dragarbrunnsgatan 23 tak · Klassificering Urban bakgrund · ca 66 km bort · Årsdata 2025
Luftkvalitet är informativ och ingår inte i totalindexet. Bedömningen baseras på årsmedelvärden jämförda med WHO:s riktvärden.
Bedömning: God luftkvalitet
Nivå 1 av 5 enligt WHO:s riktvärden
Baseras på 3 av 4 föroreningar som mäts vid denna station
| Förorening | Årsmedelvärde | WHO bedömning |
|---|---|---|
| Partiklar (PM₂,₅) | 3.9 µg/m³ | 1 av 5 |
| Kvävedioxid (NO₂) | 5.7 µg/m³ | 1 av 5 |
| Partiklar (PM₁₀) | 7.4 µg/m³ | 1 av 5 |
WHO-bedömningsskala
WHO publicerar riktvärden för luftkvalitet baserat på hälsoeffekter vid långvarig exponering.
SMHI / WHOÅrsmedelvärde 2025
Närmaste mätstation är 66 km bort – värdet är ett regionalt bakgrundsvärde.
Se vår datakälla- Jordart: Urberg
- Jordart ej klassificerad för radon
Jordarten i området påverkar hur lätt radongas kan tränga upp i byggnader.
Skalan visar geologisk potential baserad på jordart i området. Den kan inte användas för att bedöma radonhalten i ett specifikt hus. (Källa: SSM Nationell handlingsplan för radon, avsnitt 5.4)
Jordarten i området (Urberg) är inte klassificerbar för radonbedömning med tillgänglig data. Radon kan förekomma i alla typer av byggnader oavsett underliggande jordart. Enda sättet att veta om ett hus har förhöjd radonhalt är att mäta.
Mät radon med spårfilm okt–apr. Gränsvärde för bostäder: 200 Bq/m³ (SSM).
SGU jordartskartaSGU 2026-03-27
Elprisdata kunde inte hämtas just nu. Försök igen om en stund.
Så här kan du kontrollera själv:
––
Var analysen användbar?
Nästa steg
Jämför med annan adress
Utgångspunkt: Babordsgatan 2A
