Backluravägen 149, Nynäshamn
NynäshamnBackluravägen 149, Nynäshamn
Backluravägen 149, Nynäshamn
NynäshamnBackluravägen 149, Nynäshamn
Adressens lägesindex är 91 av 100. Högst delpoäng finns inom skola, service och pendling.
Delpoäng
Jämförelse
Bättre än 58% av analyserade adresser i Nynäshamn
Jämförelse
Bättre än 58% av analyserade adresser i Nynäshamn
331 tkr · 30% högskola · 29% barnfamiljer · 43% äganderätt
Andelen högskoleutbildade är 27% lägre än rikssnittet. I riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna största parti (31,4%).
Nynäshamn är en kommun där färre har högskoleutbildning jämfört med riket.
- Medianinkomst
- 331 tkr
- nära rikssnittet
- Högskoleutbildade
- 30%
- −27% vs riket
- Barnfamiljer
- 29%
- nära rikssnittet
- Boendeform
- Äganderätt 43%
- vs 40% i riket
Källa: SCB. Total kommunal skattesats avser kommunalskatt och regionskatt. Begravningsavgift (0,24%) tillkommer för alla. Kyrkoavgift tillkommer för medlemmar i Svenska kyrkan.
Se hela områdesprofilen för Nynäshamn →Hur fungerar adressen i vardagen?
16 min kollektivtrafik till Nynäshamn station enligt tidtabell
96 m till hållplats Nickstastigen
Matbutik Willys Nynäshamn Sandtorp, apotek och vårdcentral — alla inom 953 m
Förskola Backlura Förskola 91 m
Grundskola Viaskolan 816 m
Nästa steg om du gillar området
Jämför bolån och skaffa lånelöfte inför visning eller budgivning.
Annonslänk. Lägeskollen kan få ersättning om du klickar och ansöker via länken.
Områdesanalys
6 poängkategorier + kraftledningar
- 66 min kollektivt till Stockholm Centralstation
- 45 min med bil till Stockholm Centralstation
- 16 min till Nynäshamn station
Restider
Pendlingsmål
26 % av förvärvsarbetande i Nynäshamn har sin arbetsplats i Stockholm. Källa: SCB
- 🚇 Kollektivtrafik1 h 6 min
Gång 10 min till Nynäsgård → Lokaltåg linje 43, 53 min till Stockholm City → Gång 3 min till Stockholm C
Gång 10 min→ NynäsgårdLokaltåg 43, 53 min→ Stockholm CityGång 3 min→ Stockholm CBeräknad för vardag kl. 08:00
- 🚗 Bil45 min
- 🚴 Cykel5 h 37 min
- 🚶 Promenad5 h 15 min
Lokal station
40 % av förvärvsarbetande i Nynäshamn arbetar inom kommunen. Källa: SCB
- 🚇 Kollektivtrafik16 min
Gång 3 min till Nickstastigen → Buss linje 854, 10 min till Fredsgatan → Gång 3 min till Nynäshamn station
Gång 3 min→ NickstastigenBuss 854, 10 min→ FredsgatanGång 3 min→ Nynäshamn stationBeräknad för vardag kl. 08:00
- 🚗 Bil6 min
Kollektivtrafik nära adressen
- 🚌Buss(Nickstastigen)96 m
- 🚆Tåg(Nynäsgård)560 m
Avstånd beräknat fågelvägen. Faktisk gångtid kan variera.
Testa resan med SL, Västtrafik eller Skånetrafiken för aktuella tidtabeller.
SCB · Trafiklab.se (CC BY 4.0) · TrafikverketUppdaterad realtid
Trafiklab – öppna trafikdata- Matbutik: Willys Nynäshamn Sandtorp – 816 m
- Apotek: Apotek Hjärtat – 918 m
- Vård: Nynäshamns Sjukhus – 953 m
Basservice
Matbutik (8)
- Willys Nynäshamn Sandtorp816 m
- Coop972 m
- Mookanda Thai Store (grocery store)1,1 km
Apotek (2)
- Apotek Hjärtat918 m
- Kronans Droghandel1,0 km
Vård (2)
- Nynäshamns Sjukhus953 m
- Ösmos Vård8,4 km
Livskvalitet
Restaurang & café (15)
- Gordans Mat & Cafe469 m
- Restaurang Gott käk567 m
- Espresso House1,0 km
Träning & idrott (7)
- Nordic Wellness835 m
- Nynäs Bowling1,1 km
- Friskis & Svettis1,1 km
Närbutik (4)
- Skotten Livs1,9 km
- Nåttarö Handelsbod10,7 km
- Torö Lanthandel10,8 km
Systembolag (1)
- Systembolaget983 m
Avstånd anges i fågelväg – verkligt avstånd via väg kan vara längre. Kontrollera öppettider och tillgänglighet hos respektive butik.
© OpenStreetMap (ODbL)Uppdaterad realtid
OpenStreetMap- Närmast: Viaskolan (816 m)
- 10 grundskolor i närheten
- 5 gymnasieskolor i kommunen
Grundskola (10)
- Viaskolan + F-klass, fritids816 m
Kommunal · 1–6
- Gröndalsskolan + F-klass, fritids1,1 km
Kommunal · 1–9 · Meritvärde: 220 (-9 mot rikssnitt)
- Svandammsskolan + F-klass, fritids1,4 km
Kommunal · 1–6
Gymnasium (5)
- Nynäshamns gymnasium1,2 km
Kommunal · BA, EE, EK + 15 fler program
Anpassad skola (5)
- IDUN945 m
Kommunal
- IDUN945 m
Kommunal
- Nynäshamns gymnasium1,2 km
Kommunal
- Vansta anpassad grundskola8,6 km
Kommunal
- Skärlagskolan21,5 km
Kommunal · 1–6
Förskola (2)
- Backlura Förskola91 m
- Okänt921 m
Förskolans namn och avstånd baseras på OpenStreetMap och kan skilja sig från kommunens register. Kötider, schema och lediga platser visas inte. Kontakta kommunen för aktuell information.
Meritvärde avser genomsnittligt slutbetyg i årskurs 9. Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Visas som kompletterande information och påverkar inte lägesindex.
Kontrollera aktuellt skolupptag hos Nynäshamns kommun.
Skolverkets skolenhetsregister + Skolverkets statistik + OpenStreetMap2026-03-28
Trafiknärhet — avstånd till motorvägar, riksvägar, järnväg och flygplatser. Beräknas från NVDB-vägdata och Overpass.
Natur & friluftsliv — närmsta parker, naturreservat, badplatser och vattenförekomster inom 1–5 km. Inkluderar grön täckning från NMD-grid.
Övriga faktorer
Kraftledningar — närmsta högspänningsledning inom 1 km. Beräknas från OpenStreetMap-data via Overpass.
- Ingen träff i MCF:s översvämningskartering. Det kan bero på att området inte karterats eller att adressen ligger utanför karterade riskzoner.
Ingen träff i något scenario
Kontakta kommunen för lokala översvämningsåtgärder och detaljplaner.
MSB Översvämningskartan (lokal)MCF 2026
Karteringen avser potentiella översvämningar och innebär inte att översvämning kommer att inträffa. Karteringen avser flödesöversvämning från vattendrag och sjöar. Skyfallsöversvämning (dagvatten) ingår inte. Poängsättningen baseras på en enskild koordinatpunkt och speglar inte hela fastigheten eller närområdet. Vårt underlag baseras på MCF:s översvämningskartering och kan vara ofullständigt eller inaktuellt. Kontrollera alltid mot MCF:s officiella översvämningsportal.
MCF ÖversvämningsportalenFaktaunderlag
6 kategorier · Ingår inte i indexberäkningen
- Bostadsinbrott: -53% vs rikssnitt
- Våldsrelaterade brott: nära rikssnitt
- Anmälda brott stabilt 2023–2024
Bostadsinbrott i Nynäshamn kommun ligger under rikssnittet enligt Brås statistik. Våldsbrott ligger nära rikssnittet. Upplevd trygghet enligt Brås nationella trygghetsundersökning (NTU) ligger högre än rikssnittet. Anmälda brott i Nynäshamn kommun låg på en stabil nivå mellan 2023 och 2024.
Statistiken avser 2024 och baseras på anmälda brott — mörkertalet varierar. Data gäller kommunnivå. Brå publicerar ny statistik årligen på bra.se.
BråBrå 2024
- -0.6% senaste 12 mån
- +33.2% jämfört med rikssnittet
- Småhus permanentbostad, medel köpeskilling: 4.0 mkr (2024)
- Kommun: Nynäshamn
-0.6% senaste 12 mån
Fastighetsprisindex · Nynäshamn
2024K1 → 2025K4
-0.6%
senaste 12 mån
+33.2%
vs rikssnitt
Försålda småhus – köpeskilling, medelvärde
| Småhus: permanentbostad | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal försålda | 233 | 234 | 189 | 170 | 210 |
| Köpeskilling, medelvärde (tkr) | 3 604 | 4 233 | 4 388 | 4 007 | 3 990 |
| Rikssnitt (tkr) | 3 758 |
| Småhus: fritidsbostad | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal försålda | 55 | 67 | 50 | 28 | 44 |
| Köpeskilling, medelvärde (tkr) | 4 458 | 4 255 | 4 421 | 3 936 | 4 097 |
Köpeskilling, medelvärde i tkr per kommun. Avser försålda småhus. Enskilda objekt kan avvika. Källa: SCB.
Kontakta lokala mäklare för aktuella prisbilder i området.
SCB Fastighetsprisstatistik2025K4
Fastighetsprisindex avser genomsnittlig prisutveckling för hela kommunen. Enskilda stadsdelar kan avvika.
SCB Fastighetsprisstatistik- 30 579 invånare i kommunen
- 29.2% barnfamiljer, 39.3% ensamboende
- 34.8% hyresrätt, 21.2% bostadsrätt, 43.1% äganderätt
Åldersfördelning
Hushållstyper
Boendeformer
Genomsnittlig bostadsyta: 40 m²/person
Riksdagsval 2022
Valdeltagande 83.1%
331k
kr/år median
30%
högskoleutb.
31k
invånare
Utforska mer detaljerad kommunstatistik i SCB:s statistikdatabas.
SCBSCB 2024
Data avser kommunal nivå (SCB). Lokala variationer inom kommunen kan förekomma.
SCB Inkomststatistik- God luftkvalitet
- Mätstation: Stockholm Torkel Knutssongatan (47.2 km)
- Högst nivå: Ozon (O₃) (56.2 µg/m³)
Stockholm Torkel Knutssongatan · Klassificering Urban bakgrund · ca 47.2 km bort · Årsdata 2025
Luftkvalitet är informativ och ingår inte i totalindexet. Bedömningen baseras på årsmedelvärden jämförda med WHO:s riktvärden.
Bedömning: God luftkvalitet
Nivå 1 av 5 enligt WHO:s riktvärden
| Förorening | Årsmedelvärde | WHO bedömning |
|---|---|---|
| Partiklar (PM₂,₅) | 4.5 µg/m³ | 1 av 5 |
| Kvävedioxid (NO₂) | 7.2 µg/m³ | 1 av 5 |
| Partiklar (PM₁₀) | 8.1 µg/m³ | 1 av 5 |
| Ozon (O₃) | 56.2 µg/m³ | 1 av 5 |
WHO-bedömningsskala
WHO publicerar riktvärden för luftkvalitet baserat på hälsoeffekter vid långvarig exponering.
SMHI / WHOÅrsmedelvärde 2025
Närmaste mätstation är 47.2 km bort – värdet är ett regionalt bakgrundsvärde.
Se vår datakälla- Jordart: Sandig morän
- Normal geologisk radonpotential
Jordarten i området påverkar hur lätt radongas kan tränga upp i byggnader.
Skalan visar geologisk potential baserad på jordart i området. Den kan inte användas för att bedöma radonhalten i ett specifikt hus. (Källa: SSM Nationell handlingsplan för radon, avsnitt 5.4)
Jordarten i området (Sandig morän) bedöms ha begränsad genomsläpplighet för radongas i marken. Radon kan ändå förekomma i byggnader beroende på husgrund, ventilation och byggnadens täthet mot marken. Enda sättet att veta om ett hus har förhöjd radonhalt är att mäta.
Mät radon med spårfilm okt–apr. Gränsvärde för bostäder: 200 Bq/m³ (SSM).
SGU jordartskartaSGU 2026-03-28
Elprisdata kunde inte hämtas just nu. Försök igen om en stund.
Så här kan du kontrollera själv:
––
Var analysen användbar?
Nästa steg
Jämför med annan adress
Utgångspunkt: Backluravägen 149
