Hoppa till innehåll

Bergåsavägen 20, Strängnäs — lägesindex 82 av 100

Strängnäs

0
Sammanvägt lägesindex

Adressens lägesindex är 66 av 100. Högst delpoäng finns inom service, skola och pendling.

Delpoäng

Baserat på 3 faktorer

Jämförelse

Bättre än 100% av analyserade adresser i Strängnäs

Denna adress
66
Strängnäs
74
Sverige
88
Preliminärt

348 tkr · 36% högskola · 31% barnfamiljer · 47% äganderätt

Strängnäs kommun har 39 313 invånare och en medianinkomst på 348 tkr.

Medianinkomst
348 tkr
nära rikssnittet
Högskoleutbildade
36%
−11% vs riket
Barnfamiljer
31%
+7% vs riket
Boendeform
Äganderätt 47%
vs 40% i riket

Källa: SCB. Total kommunal skattesats avser kommunalskatt och regionskatt. Begravningsavgift (0,24%) tillkommer för alla. Kyrkoavgift tillkommer för medlemmar i Svenska kyrkan.

Se hela områdesprofilen för Strängnäs

Hur fungerar adressen i vardagen?

57 min kollektivtrafik till Strängnäs station enligt tidtabell · 1 byte

81 m till hållplats Lotorp

Förskola Marielunds förskola 1,3 km

Grundskola Gripsholmsskolan 1,8 km

AnnonslänkLendo

Nästa steg om du gillar området

Jämför bolån och skaffa lånelöfte inför visning eller budgivning.

Annonslänk. Lägeskollen kan få ersättning om du klickar och ansöker via länken.

Områdesanalys

6 poängkategorier + kraftledningar

  • 73 min kollektivt till Stockholm Centralstation
  • 55 min med bil till Stockholm Centralstation
  • 57 min till Strängnäs station

Restider

Pendlingsmål

12 % av förvärvsarbetande i Strängnäs har sin arbetsplats i Stockholm. Källa: SCB

📍Stockholm Centralstation
  • 🚇 Kollektivtrafik1 h 13 min (1 byte)
    Gång 20 minÅdalskvarns vägskäl
    Taxi 543, 3 minLäggesta
    Regional Tåg 932, 38 minStockholm C
    Gång 3 minStockholm C

    Beräknad för vardag kl. 08:00

  • 🚗 Bil55 min
  • 🚴 Cykel4 h 8 min
  • 🚶 Promenad9 h 43 min

Lokal station

52 % av förvärvsarbetande i Strängnäs arbetar inom kommunen. Källa: SCB

🏙️Strängnäs station
  • 🚇 Kollektivtrafik57 min (1 byte)
    Gång 20 minÅdalskvarns vägskäl
    Taxi 543, 3 minLäggesta
    Buss 305, 21 minSträngnäs Präntaren
    Gång 10 minSträngnäs station

    Beräknad för vardag kl. 08:00

  • 🚗 Bil22 min

Kollektivtrafik nära adressen

  • 🚌Buss(Lotorp)81 m
  • 🚆Tåg(Läggesta)1,4 km

Avstånd beräknat fågelvägen. Faktisk gångtid kan variera.

Testa resan med SL, Västtrafik eller Skånetrafiken för aktuella tidtabeller.

SCB · Trafiklab.se (CC BY 4.0) · TrafikverketUppdaterad realtid

Trafiklab – öppna trafikdata
  • Matbutik: ICA Supermarket Torghallen – 2,4 km
  • Apotek: Apoteksgruppen – 2,4 km
  • Vård: Mariefreds Vårdcentral – 2,7 km

Basservice

Matbutik (8)

  • ICA Supermarket Torghallen2,4 km
  • Coop Mariefred2,6 km
  • Lilla Gallerian5,2 km

Apotek (1)

  • Apoteksgruppen2,4 km

Vård (1)

  • Mariefreds Vårdcentral2,7 km

Livskvalitet

Restaurang & café (14)

  • Gripsholms Väffelhus2,1 km
  • Emma Grön2,1 km
  • Slottspaviljongen2,2 km

Träning & idrott (5)

  • Gym 12,5 km
  • Hammarens IP3,0 km
  • IP Hammaren3,2 km

Närbutik (1)

  • Direkten1,6 km

Systembolag (1)

  • Systembolaget2,3 km

Avstånd anges i fågelväg – verkligt avstånd via väg kan vara längre. Kontrollera öppettider och tillgänglighet hos respektive butik.

© OpenStreetMap (ODbL)Uppdaterad realtid

OpenStreetMap
  • Närmast: Gripsholmsskolan (1,8 km)
  • 10 grundskolor i närheten
  • 5 gymnasieskolor i kommunen

Grundskola (10)

  • Gripsholmsskolan + F-klass, fritids1,8 km

    Friskola · 1–9 · Meritvärde: 267 (+39 mot rikssnitt)

  • Mariefreds skola + F-klass, fritids2,7 km

    Kommunal · 1–9 · Meritvärde: 207 (-22 mot rikssnitt)

  • Åkerskolan + F-klass, fritids5,0 km

    Kommunal · 1–9 · Meritvärde: 201 (-27 mot rikssnitt)

Gymnasium (5)

Anpassad skola (5)

  • Furuborgskolan14,5 km

    Kommunal · 1–6

  • Lillhagaskolan15,1 km

    Kommunal · 7–9 · Meritvärde: 232 (+3 mot rikssnitt)

  • AGY Thomasgymnasiet19,0 km

    Kommunal

  • Thomasskolan19,1 km

    Kommunal

  • Tosteröskolan19,3 km

    Kommunal

Förskola (1)

  • Marielunds förskola1,3 km

Förskolans namn och avstånd baseras på OpenStreetMap och kan skilja sig från kommunens register. Kötider, schema och lediga platser visas inte. Kontakta kommunen för aktuell information.

Meritvärde avser genomsnittligt slutbetyg i årskurs 9. Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Visas som kompletterande information och påverkar inte lägesindex.

Kontrollera aktuellt skolupptag hos Strängnäss kommun.

Skolverkets skolenhetsregister + Skolverkets statistik + OpenStreetMap2026-03-29

Trafiknärhet — avstånd till motorvägar, riksvägar, järnväg och flygplatser. Beräknas från NVDB-vägdata och Overpass.

Natur & friluftsliv — närmsta parker, naturreservat, badplatser och vattenförekomster inom 1–5 km. Inkluderar grön täckning från NMD-grid.

Övriga faktorer

Kraftledningar — närmsta högspänningsledning inom 1 km. Beräknas från OpenStreetMap-data via Overpass.

  • Ingen träff i MCF:s översvämningskartering. Det kan bero på att området inte karterats eller att adressen ligger utanför karterade riskzoner.
50-årsflöde
100-årsflöde
200-årsflöde
Beräknat högsta flöde

Ingen träff i något scenario

Kontakta kommunen för lokala översvämningsåtgärder och detaljplaner.

MSB Översvämningskartan (lokal)MCF 2026

 Karteringen avser potentiella översvämningar och innebär inte att översvämning kommer att inträffa. Karteringen avser flödesöversvämning från vattendrag och sjöar. Skyfallsöversvämning (dagvatten) ingår inte. Poängsättningen baseras på en enskild koordinatpunkt och speglar inte hela fastigheten eller närområdet. Vårt underlag baseras på MCF:s översvämningskartering och kan vara ofullständigt eller inaktuellt. Kontrollera alltid mot MCF:s officiella översvämningsportal.

MCF Översvämningsportalen

Faktaunderlag

6 kategorier · Ingår inte i indexberäkningen

  • Bostadsinbrott: -19% vs rikssnitt
  • Våldsrelaterade brott: -20% vs rikssnitt
  • Anmälda brott ökade 2023–2024

Bostadsinbrott i Strängnäs kommun ligger under rikssnittet enligt Brås statistik. Våldsbrott ligger under rikssnittet. Upplevd trygghet enligt Brås nationella trygghetsundersökning (NTU) ligger nära rikssnittet. Anmälda brott i Strängnäs kommun ökade mellan 2023 och 2024.

Bostadsinbrott-19% vs rikssnitt
Stöld- och tillgreppsbrott-27% vs rikssnitt
Våldsrelaterade brott-20% vs rikssnitt
Upplevd otrygghetnära rikssnitt vs rikssnitt
Oro för bostadsinbrott+11% vs rikssnitt
◀ Under rikssnittÖver rikssnitt ▶
Anmälda brott ökade 2023–2024

Statistiken avser 2024 och baseras på anmälda brott — mörkertalet varierar. Data gäller kommunnivå. Brå publicerar ny statistik årligen på bra.se.

BråBrå 2024

  • -1.7% senaste 12 mån
  • -16.3% jämfört med rikssnittet
  • Småhus permanentbostad, medel köpeskilling: 4.0 mkr (2024)
  • Kommun: Strängnäs

-1.7% senaste 12 mån

Fastighetsprisindex · Strängnäs

2024K12025K4

-1.7%

senaste 12 mån

-16.3%

vs rikssnitt

Försålda småhus – köpeskilling, medelvärde

Småhus: permanentbostad20202021202220232024
Antal försålda348368329238293
Köpeskilling, medelvärde (tkr)3 3233 9484 4553 7953 993
Rikssnitt (tkr)3 758
Småhus: fritidsbostad20202021202220232024
Antal försålda10886555776
Köpeskilling, medelvärde (tkr)2 1652 9492 8513 0623 158

Köpeskilling, medelvärde i tkr per kommun. Avser försålda småhus. Enskilda objekt kan avvika. Källa: SCB.

Kontakta lokala mäklare för aktuella prisbilder i området.

SCB Fastighetsprisstatistik2025K4

 Fastighetsprisindex avser genomsnittlig prisutveckling för hela kommunen. Enskilda stadsdelar kan avvika.

SCB Fastighetsprisstatistik
  • 39 313 invånare i kommunen
  • 30.5% barnfamiljer, 37.8% ensamboende
  • 32.6% hyresrätt, 17.9% bostadsrätt, 47% äganderätt
Statistiken gäller hela Strängnäss kommun, inte det specifika bostadsområdet.

Åldersfördelning

Under 18
21.2%
18–64
55.4%
Över 65
23.4%

Hushållstyper

Barnfamiljer
30.5%
Ensamboende
37.8%
Sambo utan barn
27%
Övriga
4.8%

Boendeformer

Hyresrätt 32.6%Bostadsrätt 17.9%Äganderätt 47%Övrigt 2.4%

Genomsnittlig bostadsyta: 44 m²/person

Riksdagsval 2022

Valdeltagande 86.2%

S
27.2%
M
23.8%
SD
23.4%
C
6.7%
KD
4.9%
L
4.6%
MP
4.1%
V
4%
ÖVR
1.3%

348k

kr/år median

36.3%

högskoleutb.

39k

invånare

Utforska mer detaljerad kommunstatistik i SCB:s statistikdatabas.

SCBSCB 2024

 Data avser kommunal nivå (SCB). Lokala variationer inom kommunen kan förekomma.

SCB Inkomststatistik
  • God luftkvalitet
  • Mätstation: Stockholm Kanaan (39.6 km)
  • Högst nivå: Kvävedioxid (NO₂) (3.5 µg/m³)

Stockholm Kanaan · Klassificering Urban bakgrund · ca 39.6 km bort · Årsdata 2025

Luftkvalitet är informativ och ingår inte i totalindexet. Bedömningen baseras på årsmedelvärden jämförda med WHO:s riktvärden.

Bedömning: God luftkvalitet

Nivå 1 av 5 enligt WHO:s riktvärden

Baseras på 1 av 4 föroreningar som mäts vid denna station

FöroreningÅrsmedelvärdeWHO bedömning
Kvävedioxid (NO₂)3.5 µg/m³1 av 5

WHO-bedömningsskala

1God luftkvalitet
2Acceptabel luftkvalitet
3Måttligt förhöjda halter
4Förhöjda halter
5Höga halter

WHO publicerar riktvärden för luftkvalitet baserat på hälsoeffekter vid långvarig exponering.

SMHI / WHOÅrsmedelvärde 2025

 Närmaste mätstation är 39.6 km bort – värdet är ett regionalt bakgrundsvärde.

Se vår datakälla
  • Jordart: Sandig morän
  • Normal geologisk radonpotential

Jordarten i området påverkar hur lätt radongas kan tränga upp i byggnader.

Normal potentialHög potential

Skalan visar geologisk potential baserad på jordart i området. Den kan inte användas för att bedöma radonhalten i ett specifikt hus. (Källa: SSM Nationell handlingsplan för radon, avsnitt 5.4)

Jordart: Sandig morän

Jordarten i området (Sandig morän) bedöms ha begränsad genomsläpplighet för radongas i marken. Radon kan ändå förekomma i byggnader beroende på husgrund, ventilation och byggnadens täthet mot marken. Enda sättet att veta om ett hus har förhöjd radonhalt är att mäta.

Mät radon med spårfilm okt–apr. Gränsvärde för bostäder: 200 Bq/m³ (SSM).

SGU jordartskartaSGU 2026-03-29

Elprisdata kunde inte hämtas just nu. Försök igen om en stund.

Så här kan du kontrollera själv:

  1. 1elprisetjustnu.se

Var analysen användbar?

Nästa steg

Jämför med annan adress

Utgångspunkt: Bergåsavägen 20