Filippagatan 28, Vellinge — lägesindex 84 av 100
VellingeFilippagatan 28, Vellinge
Filippagatan 28, Vellinge — lägesindex 84 av 100
VellingeFilippagatan 28, Vellinge
Adressens lägesindex är 79 av 100. Högst delpoäng finns inom skola, service och pendling.
Delpoäng
Jämförelse
Jämförelse
408 tkr · 50% högskola · 39% barnfamiljer · 76% äganderätt
Andelen högskoleutbildade är 22% högre än rikssnittet. I riksdagsvalet 2022 var Moderaterna största parti (35,7%).
Vellinge är en kommun där inkomsterna ligger klart över rikssnittet, en stor andel har högskoleutbildning och de flesta bor i villa eller radhus.
- Medianinkomst
- 408 tkr
- +19% vs riket
- Högskoleutbildade
- 50%
- +22% vs riket
- Barnfamiljer
- 39%
- +38% vs riket
- Boendeform
- Äganderätt 76%
- vs 40% i riket
Källa: SCB. Total kommunal skattesats avser kommunalskatt och regionskatt. Begravningsavgift (0,24%) tillkommer för alla. Kyrkoavgift tillkommer för medlemmar i Svenska kyrkan.
Se hela områdesprofilen för Vellinge →Hur fungerar adressen i vardagen?
60 min kollektivtrafik till Malmö Centralstation enligt tidtabell · 1 byte
Matbutik ICA Kvantum Vellinge och apotek — båda inom 1,4 km (~20 min promenad)
Förskola Herrestorps förskola 626 m
Grundskola Herrestorpskolan 576 m
Nästa steg om du gillar området
Jämför bolån och skaffa lånelöfte inför visning eller budgivning.
Annonslänk. Lägeskollen kan få ersättning om du klickar och ansöker via länken.
Områdesanalys
6 poängkategorier + kraftledningar
- 60 min kollektivt till Malmö Centralstation
- 27 min med bil till Malmö Centralstation
Restider
Pendlingsmål
45 % av förvärvsarbetande i Vellinge har sin arbetsplats i Malmö. Källa: SCB
- 🚇 Kollektivtrafik1 h (1 byte)
Gång 16 min till Vellinge Vattentornsgatan → Buss linje 150, 24 min till Malmö Hyllie Vattenpark → Gång 10 min till Malmö Hyllie → Lokaltåg linje 1708, 7 min till Malmö C → Gång 3 min till Malmö C
Gång 16 min→ Vellinge VattentornsgatanBuss 150, 24 min→ Malmö Hyllie VattenparkGång 10 min→ Malmö HyllieLokaltåg 1708, 7 min→ Malmö CGång 3 min→ Malmö CAlternativ: 1 h 6 min (2 byten)
Gång 16 min → Buss 379, 5 min → Buss 146, 15 min → Buss 2, 14 min → Gång 3 min
Beräknad för vardag kl. 08:00
- 🚗 Bil27 min
- 🚴 Cykel1 h 12 min
- 🚶 Promenad3 h 30 min
Lokal station
32 % av förvärvsarbetande i Vellinge arbetar inom kommunen. Källa: SCB
- 🚇 KollektivtrafikGångavstånd till stationen
- 🚗 Bil5 min
Kollektivtrafik nära adressen
- 🚆 Västra Ingelstad4,6 km
- 🚆 Östra Grevie5,8 km
- 🚆 Oxie8,5 km
Avstånd beräknat fågelvägen. Faktisk gångtid kan variera.
Testa resan med SL, Västtrafik eller Skånetrafiken för aktuella tidtabeller.
SCB · Trafiklab.se (CC BY 4.0) · TrafikverketUppdaterad realtid
Trafiklab – öppna trafikdata- Matbutik: ICA Kvantum Vellinge – 1,4 km
- Apotek: Apoteksgruppen – 1,3 km
- Vård: Doctor RY Skin Clinic – 7,2 km
Basservice
Matbutik (8)
- ICA Kvantum Vellinge1,4 km
- Willys Vellinge1,5 km
- ICA Supermarket Tygelsjö5,6 km
Apotek (5)
- Apoteksgruppen1,3 km
- Bärnstenen7,0 km
- Apoteket8,3 km
Vård (15)
- Doctor RY Skin Clinic7,2 km
- Oxie vårdcentral8,2 km
- Näsets läkargrupp8,3 km
Livskvalitet
Restaurang & café (17)
- Pizzeria Santa Lucia1,3 km
- Vellinge Schenken1,4 km
- Almgården1,7 km
Träning & idrott (11)
- Vellinge idrottsplats1,2 km
- Södervångshallen1,7 km
- Vanningen2,1 km
Närbutik (7)
- Pia Närköp631 m
- Bellas Butik4,6 km
- Macken5,7 km
Systembolag (1)
- Systembolaget1,4 km
Avstånd anges i fågelväg – verkligt avstånd via väg kan vara längre. Kontrollera öppettider och tillgänglighet hos respektive butik.
© OpenStreetMap (ODbL)Uppdaterad realtid
OpenStreetMap- Närmast: Herrestorpskolan (576 m)
- 10 grundskolor i närheten
- 5 gymnasieskolor i kommunen
Grundskola (10)
- Herrestorpskolan + F-klass, fritids576 m
Kommunal · 1–9 · Meritvärde: 223 (-5 mot rikssnitt)
- Noblaskolan Vellinge + F-klass, fritids1,0 km
Friskola · 1–9 · Meritvärde: 261 (+33 mot rikssnitt)
- Södervångskolan + F-klass, fritids1,6 km
Kommunal · 1–9 · Meritvärde: 237 (+8 mot rikssnitt)
Gymnasium (5)
- Sundsgymnasiet1,9 km
Kommunal · EK, ES, IMA + 9 fler program
- Agnesfrids gymnasium10,3 km
Kommunal · EE, FT, IMV + 5 fler program
Anpassad skola (5)
- Tygelsjöskolan5,8 km
Kommunal
- Oxievångskolan8,1 km
Kommunal
- Sockerbruksskolan - Anpassad grundskola9,2 km
Kommunal
- Lindängeskolan9,8 km
Kommunal
- Ljungenskolan10,6 km
Kommunal · 1–9 · Meritvärde: 272 (+43 mot rikssnitt)
Förskola (4)
- Herrestorps förskola626 m
- Villa Lundia1,4 km
- Solblommans förskola1,4 km
Förskolans namn och avstånd baseras på OpenStreetMap och kan skilja sig från kommunens register. Kötider, schema och lediga platser visas inte. Kontakta kommunen för aktuell information.
Meritvärde avser genomsnittligt slutbetyg i årskurs 9. Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Visas som kompletterande information och påverkar inte lägesindex.
Kontrollera aktuellt skolupptag hos Vellinge kommun.
Skolverkets skolenhetsregister + Skolverkets statistik + OpenStreetMap2026-03-31
Trafiknärhet — avstånd till motorvägar, riksvägar, järnväg och flygplatser. Beräknas från NVDB-vägdata och Overpass.
Natur & friluftsliv — närmsta parker, naturreservat, badplatser och vattenförekomster inom 1–5 km. Inkluderar grön täckning från NMD-grid.
Övriga faktorer
Kraftledningar — närmsta högspänningsledning inom 1 km. Beräknas från OpenStreetMap-data via Overpass.
- Ingen träff i MCF:s översvämningskartering. Det kan bero på att området inte karterats eller att adressen ligger utanför karterade riskzoner.
Ingen träff i något scenario
Kontakta kommunen för lokala översvämningsåtgärder och detaljplaner.
MSB Översvämningskartan (lokal)MCF 2026
Karteringen avser potentiella översvämningar och innebär inte att översvämning kommer att inträffa. Karteringen avser flödesöversvämning från vattendrag och sjöar. Skyfallsöversvämning (dagvatten) ingår inte. Poängsättningen baseras på en enskild koordinatpunkt och speglar inte hela fastigheten eller närområdet. Vårt underlag baseras på MCF:s översvämningskartering och kan vara ofullständigt eller inaktuellt. Kontrollera alltid mot MCF:s officiella översvämningsportal.
MCF ÖversvämningsportalenFaktaunderlag
6 kategorier · Ingår inte i indexberäkningen
- Bostadsinbrott: -74% vs rikssnitt
- Våldsrelaterade brott: -61% vs rikssnitt
- Anmälda brott stabilt 2023–2024
Bostadsinbrott i Vellinge kommun ligger under rikssnittet enligt Brås statistik. Våldsbrott ligger under rikssnittet. Upplevd trygghet enligt Brås nationella trygghetsundersökning (NTU) ligger lägre än rikssnittet. Anmälda brott i Vellinge kommun låg på en stabil nivå mellan 2023 och 2024.
Statistiken avser 2024 och baseras på anmälda brott — mörkertalet varierar. Data gäller kommunnivå. Brå publicerar ny statistik årligen på bra.se.
BråBrå 2024
- +1.7% senaste 12 mån
- +16.2% jämfört med rikssnittet
- Småhus permanentbostad, medel köpeskilling: 7.0 mkr (2024)
- Kommun: Vellinge
+1.7% senaste 12 mån
Fastighetsprisindex · Vellinge
2024K1 → 2025K4
+1.7%
senaste 12 mån
+16.2%
vs rikssnitt
Försålda småhus – köpeskilling, medelvärde
| Småhus: permanentbostad | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal försålda | 357 | 381 | 318 | 256 | 352 |
| Köpeskilling, medelvärde (tkr) | 6 139 | 7 369 | 7 256 | 7 046 | 7 041 |
| Rikssnitt (tkr) | 3 758 |
| Småhus: fritidsbostad | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal försålda | 35 | 35 | 26 | 24 | 27 |
| Köpeskilling, medelvärde (tkr) | 7 925 | 9 677 | 8 240 | 8 831 | 8 858 |
Köpeskilling, medelvärde i tkr per kommun. Avser försålda småhus. Enskilda objekt kan avvika. Källa: SCB.
Kontakta lokala mäklare för aktuella prisbilder i området.
SCB Fastighetsprisstatistik2025K4
Fastighetsprisindex avser genomsnittlig prisutveckling för hela kommunen. Enskilda stadsdelar kan avvika.
SCB Fastighetsprisstatistik- 37 816 invånare i kommunen
- 39.4% barnfamiljer, 27.3% ensamboende
- 8.8% hyresrätt, 12.4% bostadsrätt, 75.7% äganderätt
Åldersfördelning
Hushållstyper
Boendeformer
Genomsnittlig bostadsyta: 53 m²/person
Riksdagsval 2022
Valdeltagande 91.6%
408k
kr/år median
50%
högskoleutb.
38k
invånare
Utforska mer detaljerad kommunstatistik i SCB:s statistikdatabas.
SCBSCB 2024
Data avser kommunal nivå (SCB). Lokala variationer inom kommunen kan förekomma.
SCB Inkomststatistik- Acceptabel luftkvalitet
- Mätstation: Malmö Rådhuset (15.2 km)
- Högst nivå: Partiklar (PM₂,₅) (7.1 µg/m³)
Malmö Rådhuset · Klassificering Urban bakgrund · ca 15.2 km bort · Årsdata 2025
Luftkvalitet är informativ och ingår inte i totalindexet. Bedömningen baseras på årsmedelvärden jämförda med WHO:s riktvärden.
Bedömning: Acceptabel luftkvalitet
Nivå 2 av 5 enligt WHO:s riktvärden
| Förorening | Årsmedelvärde | WHO bedömning |
|---|---|---|
| Partiklar (PM₂,₅) | 7.1 µg/m³ | 2 av 5 |
| Kvävedioxid (NO₂) | 7.2 µg/m³ | 1 av 5 |
| Partiklar (PM₁₀) | 11.2 µg/m³ | 1 av 5 |
| Ozon (O₃) | 53.3 µg/m³ | 1 av 5 |
WHO-bedömningsskala
WHO publicerar riktvärden för luftkvalitet baserat på hälsoeffekter vid långvarig exponering.
SMHI / WHOÅrsmedelvärde 2025
Lokala luftkvalitetsproblem – tungt trafikerade gator, industri – kan ge högre halter nära adressen.
Se vår datakälla- Jordart: Lerig morän
- Normal geologisk radonpotential
Jordarten i området påverkar hur lätt radongas kan tränga upp i byggnader.
Skalan visar geologisk potential baserad på jordart i området. Den kan inte användas för att bedöma radonhalten i ett specifikt hus. (Källa: SSM Nationell handlingsplan för radon, avsnitt 5.4)
Jordarten i området (Lerig morän) bedöms ha begränsad genomsläpplighet för radongas i marken. Radon kan ändå förekomma i byggnader beroende på husgrund, ventilation och byggnadens täthet mot marken. Enda sättet att veta om ett hus har förhöjd radonhalt är att mäta.
Mät radon med spårfilm okt–apr. Gränsvärde för bostäder: 200 Bq/m³ (SSM).
SGU jordartskartaSGU 2026-03-31
Elprisdata kunde inte hämtas just nu. Försök igen om en stund.
Så här kan du kontrollera själv:
––
Var analysen användbar?
Nästa steg
Jämför med annan adress
Utgångspunkt: Filippagatan 28
