Herrgärdsgatan 4D, Västerås
VästeråsHerrgärdsgatan 4D, Västerås
Herrgärdsgatan 4D, Västerås
VästeråsHerrgärdsgatan 4D, Västerås
Adressens lägesindex är 100 av 100. Högst delpoäng finns inom pendling, skola och service.
Delpoäng
Jämförelse
Bättre än 48% av analyserade adresser i Västerås
Jämförelse
Bättre än 48% av analyserade adresser i Västerås
340 tkr · 42% högskola · 30% barnfamiljer · 33% hyresrätt
Västerås kommun har 160 634 invånare och en medianinkomst på 340 tkr.
- Medianinkomst
- 340 tkr
- nära rikssnittet
- Högskoleutbildade
- 42%
- nära rikssnittet
- Barnfamiljer
- 30%
- nära rikssnittet
- Boendeform
- Hyresrätt 33%
- vs 32% i riket
Källa: SCB. Total kommunal skattesats avser kommunalskatt och regionskatt. Begravningsavgift (0,24%) tillkommer för alla. Kyrkoavgift tillkommer för medlemmar i Svenska kyrkan.
Se hela områdesprofilen för Västerås →Hur fungerar adressen i vardagen?
252 m till hållplats Rudbecksgatan
Matbutik Coop X:-tra Igor, apotek och vårdcentral — alla inom 271 m
Förskola Utanby förskola 417 m
Grundskola Herrgärdsskolan 341 m
Nästa steg om du gillar området
Jämför bolån och skaffa lånelöfte inför visning eller budgivning.
Annonslänk. Lägeskollen kan få ersättning om du klickar och ansöker via länken.
Områdesanalys
6 poängkategorier + kraftledningar
- 6 min med bil till Västerås Centralstation
- Hållplats Rudbecksgatan 252 m bort
Restider
Pendlingsmål
- 🚇 KollektivtrafikGångavstånd till stationen
- 🚗 Bil6 min
- 🚴 Cykel2 min
- 🚶 Promenad5 min
Kollektivtrafik nära adressen
- 🚌Buss(Rudbecksgatan)252 m
- 🚆Tåg(Rudbecksgatan)252 m
Avstånd beräknat fågelvägen. Faktisk gångtid kan variera.
Testa resan med SL, Västtrafik eller Skånetrafiken för aktuella tidtabeller.
SCB · Trafiklab.se (CC BY 4.0) · TrafikverketUppdaterad realtid
Trafiklab – öppna trafikdata- Matbutik: Coop X:-tra Igor – 271 m
- Apotek: Kronans Apotek – 260 m
- Vård: Herrgärdets vårdcentral – 144 m
Basservice
Matbutik (9)
- Coop X:-tra Igor271 m
- ICA Supermarket Skrapan331 m
- Hemköp Västerås City703 m
Apotek (5)
- Kronans Apotek260 m
- Apoteket331 m
- Apoteksgruppen1,2 km
Vård (10)
- Herrgärdets vårdcentral144 m
- VaccinDirekt257 m
- City Närvården323 m
Livskvalitet
Restaurang & café (19)
- Best Western Hotell Esplanade125 m
- Pizzeria Amore159 m
- Choy's Garden173 m
Träning & idrott (24)
- Friskis & Svettis279 m
- Västerås Iyengar Yoga Center362 m
- First Class Gym373 m
Närbutik (5)
- Taste n more253 m
- Tempo Skallberget1,2 km
- Duhok Livs1,3 km
Systembolag (1)
- Systembolaget427 m
Avstånd anges i fågelväg – verkligt avstånd via väg kan vara längre. Kontrollera öppettider och tillgänglighet hos respektive butik.
© OpenStreetMap (ODbL)Uppdaterad realtid
OpenStreetMap- Närmast: Yrkesgymnasiet Västerås (244 m)
- 10 grundskolor i närheten
- 5 gymnasieskolor i kommunen
Förskoleklass (5)
- Sofiaskolan4,3 km
Kommunal
- Fridhemsskolan4,3 km
Kommunal
Grundskola (10)
- Herrgärdsskolan + F-klass, fritids341 m
Kommunal · 1–6
- JENSEN grundskola Västerås632 m
Friskola · 7–9 · Meritvärde: 262 (+34 mot rikssnitt)
- Kristiansborgsskolan716 m
Kommunal · 7–9 · Meritvärde: 194 (-34 mot rikssnitt)
Gymnasium (5)
- Affärsgymnasiet Västerås244 m
Friskola · EK, IMS, NA + 1 fler program
- Yrkesgymnasiet Västerås244 m
Friskola · BA, BF, EE + 7 fler program
- Rudbeckianska gymnasiet308 m
Kommunal · BF, HU, IMA + 10 fler program
Anpassad skola (5)
- Hahrska gymnasiet644 m
Kommunal
- Carlforsska gymnasiet1,1 km
Kommunal
- Tranellska gymnasiet2,0 km
Kommunal
- Viksängsskolan2,2 km
Kommunal · 7–9 · Meritvärde: 218 (-11 mot rikssnitt)
- Ekbergaskolan2,6 km
Kommunal · 1–6
Förskola (11)
- Utanby förskola417 m
- Okänt458 m
- Vasaparkens förskola574 m
Förskolans namn och avstånd baseras på OpenStreetMap och kan skilja sig från kommunens register. Kötider, schema och lediga platser visas inte. Kontakta kommunen för aktuell information.
Meritvärde avser genomsnittligt slutbetyg i årskurs 9. Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Visas som kompletterande information och påverkar inte lägesindex.
Kontrollera aktuellt skolupptag hos Västeråss kommun.
Skolverkets skolenhetsregister + Skolverkets statistik + OpenStreetMap2026-03-28
Trafiknärhet — avstånd till motorvägar, riksvägar, järnväg och flygplatser. Beräknas från NVDB-vägdata och Overpass.
Natur & friluftsliv — närmsta parker, naturreservat, badplatser och vattenförekomster inom 1–5 km. Inkluderar grön täckning från NMD-grid.
Övriga faktorer
Kraftledningar — närmsta högspänningsledning inom 1 km. Beräknas från OpenStreetMap-data via Overpass.
- Ingen träff i MCF:s översvämningskartering. Det kan bero på att området inte karterats eller att adressen ligger utanför karterade riskzoner.
Ingen träff i något scenario
Kontakta kommunen för lokala översvämningsåtgärder och detaljplaner.
MSB Översvämningskartan (lokal)MCF 2026
Karteringen avser potentiella översvämningar och innebär inte att översvämning kommer att inträffa. Karteringen avser flödesöversvämning från vattendrag och sjöar. Skyfallsöversvämning (dagvatten) ingår inte. Poängsättningen baseras på en enskild koordinatpunkt och speglar inte hela fastigheten eller närområdet. Vårt underlag baseras på MCF:s översvämningskartering och kan vara ofullständigt eller inaktuellt. Kontrollera alltid mot MCF:s officiella översvämningsportal.
MCF ÖversvämningsportalenFaktaunderlag
6 kategorier · Ingår inte i indexberäkningen
- Bostadsinbrott: +19% vs rikssnitt
- Våldsrelaterade brott: nära rikssnitt
- Anmälda brott minskade 2023–2024
Bostadsinbrott i Västerås kommun ligger över rikssnittet enligt Brås statistik. Våldsbrott ligger nära rikssnittet. Upplevd trygghet enligt Brås nationella trygghetsundersökning (NTU) ligger högre än rikssnittet. Anmälda brott i Västerås kommun minskade mellan 2023 och 2024.
Statistiken avser 2024 och baseras på anmälda brott — mörkertalet varierar. Data gäller kommunnivå. Brå publicerar ny statistik årligen på bra.se.
BråBrå 2024
- -1.7% senaste 12 mån
- -16.3% jämfört med rikssnittet
- Småhus permanentbostad, medel köpeskilling: 4.2 mkr (2024)
- Kommun: Västerås
-1.7% senaste 12 mån
Fastighetsprisindex · Västerås
2024K1 → 2025K4
-1.7%
senaste 12 mån
-16.3%
vs rikssnitt
Försålda småhus – köpeskilling, medelvärde
| Småhus: permanentbostad | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal försålda | 698 | 685 | 735 | 620 | 755 |
| Köpeskilling, medelvärde (tkr) | 3 852 | 4 409 | 4 663 | 4 004 | 4 236 |
| Rikssnitt (tkr) | 3 758 |
| Småhus: fritidsbostad | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal försålda | 57 | 49 | 39 | 33 | 33 |
| Köpeskilling, medelvärde (tkr) | 2 615 | 2 711 | 2 882 | 3 362 | 2 383 |
Köpeskilling, medelvärde i tkr per kommun. Avser försålda småhus. Enskilda objekt kan avvika. Källa: SCB.
Kontakta lokala mäklare för aktuella prisbilder i området.
SCB Fastighetsprisstatistik2025K4
Fastighetsprisindex avser genomsnittlig prisutveckling för hela kommunen. Enskilda stadsdelar kan avvika.
SCB Fastighetsprisstatistik- 160 634 invånare i kommunen
- 29.6% barnfamiljer, 41.9% ensamboende
- 32.5% hyresrätt, 30.3% bostadsrätt, 31.6% äganderätt
Åldersfördelning
Hushållstyper
Boendeformer
Genomsnittlig bostadsyta: 41 m²/person
Riksdagsval 2022
Valdeltagande 82.5%
340k
kr/år median
42%
högskoleutb.
161k
invånare
Utforska mer detaljerad kommunstatistik i SCB:s statistikdatabas.
SCBSCB 2024
Data avser kommunal nivå (SCB). Lokala variationer inom kommunen kan förekomma.
SCB Inkomststatistik- God luftkvalitet
- Mätstation: Uppsala Dragarbrunnsgatan 23 tak (67.7 km)
- Högst nivå: Partiklar (PM₁₀) (7.4 µg/m³)
Uppsala Dragarbrunnsgatan 23 tak · Klassificering Urban bakgrund · ca 67.7 km bort · Årsdata 2025
Luftkvalitet är informativ och ingår inte i totalindexet. Bedömningen baseras på årsmedelvärden jämförda med WHO:s riktvärden.
Bedömning: God luftkvalitet
Nivå 1 av 5 enligt WHO:s riktvärden
Baseras på 3 av 4 föroreningar som mäts vid denna station
| Förorening | Årsmedelvärde | WHO bedömning |
|---|---|---|
| Partiklar (PM₂,₅) | 3.9 µg/m³ | 1 av 5 |
| Kvävedioxid (NO₂) | 5.7 µg/m³ | 1 av 5 |
| Partiklar (PM₁₀) | 7.4 µg/m³ | 1 av 5 |
WHO-bedömningsskala
WHO publicerar riktvärden för luftkvalitet baserat på hälsoeffekter vid långvarig exponering.
SMHI / WHOÅrsmedelvärde 2025
Närmaste mätstation är 67.7 km bort – värdet är ett regionalt bakgrundsvärde.
Se vår datakälla- Jordart: Glacial lera
- Normal geologisk radonpotential
Jordarten i området påverkar hur lätt radongas kan tränga upp i byggnader.
Skalan visar geologisk potential baserad på jordart i området. Den kan inte användas för att bedöma radonhalten i ett specifikt hus. (Källa: SSM Nationell handlingsplan för radon, avsnitt 5.4)
Jordarten i området (Glacial lera) bedöms ha begränsad genomsläpplighet för radongas i marken. Radon kan ändå förekomma i byggnader beroende på husgrund, ventilation och byggnadens täthet mot marken. Enda sättet att veta om ett hus har förhöjd radonhalt är att mäta.
Mät radon med spårfilm okt–apr. Gränsvärde för bostäder: 200 Bq/m³ (SSM).
SGU jordartskartaSGU 2026-03-28
Elprisdata kunde inte hämtas just nu. Försök igen om en stund.
Så här kan du kontrollera själv:
––
Var analysen användbar?
Nästa steg
Jämför med annan adress
Utgångspunkt: Herrgärdsgatan 4D
