Hoppa till innehåll

Kvarnvägen 19, Falun

Falun

0
Sammanvägt lägesindex

Adressens lägesindex är 68 av 100. Högst delpoäng finns inom skola, service och pendling.

Delpoäng

Baserat på 3 faktorer

Jämförelse

Bättre än 13% av analyserade adresser i Falun

Denna adress
68
Falun
88
Sverige
88
Preliminärt

343 tkr · 42% högskola · 28% barnfamiljer · 48% äganderätt

Falun kommun har 59 945 invånare och en medianinkomst på 343 tkr.

Medianinkomst
343 tkr
nära rikssnittet
Högskoleutbildade
42%
nära rikssnittet
Barnfamiljer
28%
nära rikssnittet
Boendeform
Äganderätt 48%
vs 40% i riket

Källa: SCB. Total kommunal skattesats avser kommunalskatt och regionskatt. Begravningsavgift (0,24%) tillkommer för alla. Kyrkoavgift tillkommer för medlemmar i Svenska kyrkan.

Se hela områdesprofilen för Falun

Hur fungerar adressen i vardagen?

48 min kollektivtrafik till Falun Centralstation enligt tidtabell

487 m till hållplats Hedvägen Svärdsjö

Matbutik ICA Svärdsjö, apotek och vårdcentral — alla inom 873 m

Grundskola Hosjöskolan 1,1 km

AnnonslänkLendo

Nästa steg om du gillar området

Jämför bolån och skaffa lånelöfte inför visning eller budgivning.

Annonslänk. Lägeskollen kan få ersättning om du klickar och ansöker via länken.

Områdesanalys

6 poängkategorier + kraftledningar

  • 48 min kollektivt till Falun Centralstation
  • 29 min med bil till Falun Centralstation
  • Hållplats Hedvägen Svärdsjö 487 m bort

Restider

Pendlingsmål

📍Falun Centralstation
  • 🚇 Kollektivtrafik48 min
    Gång 11 minHedvägen Svärdsjö
    Buss 235, 31 minKristinegymnasiet
    Gång 6 minFalun C

    Beräknad för vardag kl. 08:00

  • 🚗 Bil29 min
  • 🚴 Cykel1 h 36 min
  • 🚶 Promenad4 h 54 min

Kollektivtrafik nära adressen

  • 🚌Buss(Hedvägen Svärdsjö)487 m
  • 🚆Tåg(Falun C)20,4 km

Avstånd beräknat fågelvägen. Faktisk gångtid kan variera.

Testa resan med SL, Västtrafik eller Skånetrafiken för aktuella tidtabeller.

SCB · Trafiklab.se (CC BY 4.0) · TrafikverketUppdaterad realtid

Trafiklab – öppna trafikdata
  • Matbutik: ICA Svärdsjö – 864 m
  • Apotek: Apoteket – 755 m
  • Vård: Svärdsjö vårdcentral – 873 m

Basservice

Matbutik (11)

  • ICA Svärdsjö864 m
  • Lingheds Livs6,0 km
  • Coop Sundborn11,4 km

Apotek (4)

  • Apoteket755 m
  • Apotek Hjärtat19,4 km
  • Apoteket Falu lasarett EA19,9 km

Vård (11)

  • Svärdsjö vårdcentral873 m
  • Läkare18,7 km
  • KBTea19,7 km

Livskvalitet

Restaurang & café (3)

  • Sundborns Pizzeria11,4 km
  • Trädgårdscafé11,5 km
  • Resturang & Pizzeria Enviken11,5 km

Träning & idrott (2)

  • Källängen1,5 km
  • Hillersbodabacken4,8 km

Närbutik (4)

  • Tempo Enviken11,7 km
  • Never Closed18,2 km
  • Sara Livs20,4 km

Avstånd anges i fågelväg – verkligt avstånd via väg kan vara längre. Kontrollera öppettider och tillgänglighet hos respektive butik.

© OpenStreetMap (ODbL)Uppdaterad realtid

OpenStreetMap
  • Närmast: Hosjöskolan (1,1 km)
  • 10 grundskolor i närheten
  • 5 gymnasieskolor i kommunen

Grundskola (10)

  • Hosjöskolan + F-klass, fritids1,1 km

    Kommunal · 1–6

  • Svärdsjöskolan + F-klass, fritids1,2 km

    Kommunal · 1–9 · Meritvärde: 220 (-9 mot rikssnitt)

  • Liljansskolan + F-klass, fritids3,4 km

    Kommunal · 1–6

Gymnasium (5)

Anpassad skola (5)

  • Anpassad grundskola Tegelbruket19,7 km

    Kommunal

  • Anpassad grundskola Haraldsbo19,8 km

    Kommunal

  • Kristinegymnasiet19,9 km

    Kommunal

  • Anpassad grundskola Slätta21,0 km

    Kommunal

  • Petreskolan28,9 km

    Kommunal

Förskolans namn och avstånd baseras på OpenStreetMap och kan skilja sig från kommunens register. Kötider, schema och lediga platser visas inte. Kontakta kommunen för aktuell information.

Meritvärde avser genomsnittligt slutbetyg i årskurs 9. Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Visas som kompletterande information och påverkar inte lägesindex.

Kontrollera aktuellt skolupptag hos Faluns kommun.

Skolverkets skolenhetsregister + Skolverkets statistik + OpenStreetMap2026-03-28

Trafiknärhet — avstånd till motorvägar, riksvägar, järnväg och flygplatser. Beräknas från NVDB-vägdata och Overpass.

Natur & friluftsliv — närmsta parker, naturreservat, badplatser och vattenförekomster inom 1–5 km. Inkluderar grön täckning från NMD-grid.

Övriga faktorer

Kraftledningar — närmsta högspänningsledning inom 1 km. Beräknas från OpenStreetMap-data via Overpass.

  • Ingen träff i MCF:s översvämningskartering. Det kan bero på att området inte karterats eller att adressen ligger utanför karterade riskzoner.
50-årsflöde
100-årsflöde
200-årsflöde
Beräknat högsta flöde

Ingen träff i något scenario

Kontakta kommunen för lokala översvämningsåtgärder och detaljplaner.

MSB Översvämningskartan (lokal)MCF 2026

 Karteringen avser potentiella översvämningar och innebär inte att översvämning kommer att inträffa. Karteringen avser flödesöversvämning från vattendrag och sjöar. Skyfallsöversvämning (dagvatten) ingår inte. Poängsättningen baseras på en enskild koordinatpunkt och speglar inte hela fastigheten eller närområdet. Vårt underlag baseras på MCF:s översvämningskartering och kan vara ofullständigt eller inaktuellt. Kontrollera alltid mot MCF:s officiella översvämningsportal.

MCF Översvämningsportalen

Faktaunderlag

6 kategorier · Ingår inte i indexberäkningen

  • Bostadsinbrott: -13% vs rikssnitt
  • Våldsrelaterade brott: -42% vs rikssnitt
  • Anmälda brott minskade 2023–2024

Bostadsinbrott i Falun kommun ligger under rikssnittet enligt Brås statistik. Våldsbrott ligger under rikssnittet. Upplevd trygghet enligt Brås nationella trygghetsundersökning (NTU) ligger lägre än rikssnittet. Anmälda brott i Falun kommun minskade mellan 2023 och 2024.

Bostadsinbrott-13% vs rikssnitt
Stöld- och tillgreppsbrott-21% vs rikssnitt
Våldsrelaterade brott-42% vs rikssnitt
Upplevd otrygghet-24% vs rikssnitt
Oro för bostadsinbrott-29% vs rikssnitt
◀ Under rikssnittÖver rikssnitt ▶
Anmälda brott minskade 2023–2024

Statistiken avser 2024 och baseras på anmälda brott — mörkertalet varierar. Data gäller kommunnivå. Brå publicerar ny statistik årligen på bra.se.

BråBrå 2024

  • +3.1% senaste 12 mån
  • -26.9% jämfört med rikssnittet
  • Småhus permanentbostad, medel köpeskilling: 3.5 mkr (2024)
  • Kommun: Falun

+3.1% senaste 12 mån

Fastighetsprisindex · Falun

2024K12025K4

+3.1%

senaste 12 mån

-26.9%

vs rikssnitt

Försålda småhus – köpeskilling, medelvärde

Småhus: permanentbostad20202021202220232024
Antal försålda352371369314341
Köpeskilling, medelvärde (tkr)2 8923 6533 9783 3643 534
Rikssnitt (tkr)3 758
Småhus: fritidsbostad20202021202220232024
Antal försålda6459334041
Köpeskilling, medelvärde (tkr)1 5701 9741 8851 6901 834

Köpeskilling, medelvärde i tkr per kommun. Avser försålda småhus. Enskilda objekt kan avvika. Källa: SCB.

Kontakta lokala mäklare för aktuella prisbilder i området.

SCB Fastighetsprisstatistik2025K4

 Fastighetsprisindex avser genomsnittlig prisutveckling för hela kommunen. Enskilda stadsdelar kan avvika.

SCB Fastighetsprisstatistik
  • 59 945 invånare i kommunen
  • 28.3% barnfamiljer, 42.6% ensamboende
  • 34.3% hyresrätt, 13.6% bostadsrätt, 48.2% äganderätt
Statistiken gäller hela Faluns kommun, inte det specifika bostadsområdet.

Åldersfördelning

Under 18
20.9%
18–64
55.4%
Över 65
23.7%

Hushållstyper

Barnfamiljer
28.3%
Ensamboende
42.6%
Sambo utan barn
25.1%
Övriga
4%

Boendeformer

Hyresrätt 34.3%Bostadsrätt 13.6%Äganderätt 48.2%Övrigt 4%

Genomsnittlig bostadsyta: 45 m²/person

Riksdagsval 2022

Valdeltagande 87%

S
31.4%
M
18.6%
SD
18.6%
C
8.1%
MP
6.2%
V
6%
KD
5.6%
L
4%
ÖVR
1.5%

343k

kr/år median

41.8%

högskoleutb.

60k

invånare

Utforska mer detaljerad kommunstatistik i SCB:s statistikdatabas.

SCBSCB 2024

 Data avser kommunal nivå (SCB). Lokala variationer inom kommunen kan förekomma.

SCB Inkomststatistik
  • Acceptabel luftkvalitet
  • Mätstation: Falun Östra Falan (20.5 km)
  • Högst nivå: Kvävedioxid (NO₂) (10.1 µg/m³)

Falun Östra Falan · Klassificering Urban bakgrund · ca 20.5 km bort · Årsdata 2025

Luftkvalitet är informativ och ingår inte i totalindexet. Bedömningen baseras på årsmedelvärden jämförda med WHO:s riktvärden.

Bedömning: Acceptabel luftkvalitet

Nivå 2 av 5 enligt WHO:s riktvärden

Baseras på 2 av 4 föroreningar som mäts vid denna station

FöroreningÅrsmedelvärdeWHO bedömning
Kvävedioxid (NO₂)10.1 µg/m³2 av 5
Ozon (O₃)44.6 µg/m³1 av 5

WHO-bedömningsskala

1God luftkvalitet
2Acceptabel luftkvalitet
3Måttligt förhöjda halter
4Förhöjda halter
5Höga halter

WHO publicerar riktvärden för luftkvalitet baserat på hälsoeffekter vid långvarig exponering.

SMHI / WHOÅrsmedelvärde 2025

 Närmaste mätstation är 20.5 km bort – värdet är ett regionalt bakgrundsvärde.

Se vår datakälla
  • Jordart: Morän
  • Normal geologisk radonpotential

Jordarten i området påverkar hur lätt radongas kan tränga upp i byggnader.

Normal potentialHög potential

Skalan visar geologisk potential baserad på jordart i området. Den kan inte användas för att bedöma radonhalten i ett specifikt hus. (Källa: SSM Nationell handlingsplan för radon, avsnitt 5.4)

Jordart: Morän

Jordarten i området (Morän) bedöms ha begränsad genomsläpplighet för radongas i marken. Radon kan ändå förekomma i byggnader beroende på husgrund, ventilation och byggnadens täthet mot marken. Enda sättet att veta om ett hus har förhöjd radonhalt är att mäta.

Mät radon med spårfilm okt–apr. Gränsvärde för bostäder: 200 Bq/m³ (SSM).

SGU jordartskartaSGU 2026-03-28

Elprisdata kunde inte hämtas just nu. Försök igen om en stund.

Så här kan du kontrollera själv:

  1. 1elprisetjustnu.se

Var analysen användbar?

Nästa steg

Jämför med annan adress

Utgångspunkt: Kvarnvägen 19