Lilla Torg 3, Halmstad
HalmstadLilla Torg 3, Halmstad
Lilla Torg 3, Halmstad
HalmstadLilla Torg 3, Halmstad
Adressens lägesindex är 100 av 100. Högst delpoäng finns inom pendling, skola och service.
Delpoäng
Jämförelse
Bättre än 33% av analyserade adresser i Halmstad
Jämförelse
Bättre än 33% av analyserade adresser i Halmstad
327 tkr · 40% högskola · 29% barnfamiljer · 42% äganderätt
Halmstad kommun har 106 084 invånare och en medianinkomst på 327 tkr.
- Medianinkomst
- 327 tkr
- nära rikssnittet
- Högskoleutbildade
- 40%
- nära rikssnittet
- Barnfamiljer
- 29%
- nära rikssnittet
- Boendeform
- Äganderätt 42%
- vs 40% i riket
Källa: SCB. Total kommunal skattesats avser kommunalskatt och regionskatt. Begravningsavgift (0,24%) tillkommer för alla. Kyrkoavgift tillkommer för medlemmar i Svenska kyrkan.
Se hela områdesprofilen för Halmstad →Hur fungerar adressen i vardagen?
162 m till hållplats Halmstad Källegatan
Matbutik Hemköp Halmstad C, apotek och vårdcentral — alla inom 272 m
Förskola Kastanjealléns förskola 568 m
Grundskola Klaraskolan 508 m
Nästa steg om du gillar området
Jämför bolån och skaffa lånelöfte inför visning eller budgivning.
Annonslänk. Lägeskollen kan få ersättning om du klickar och ansöker via länken.
Områdesanalys
6 poängkategorier + kraftledningar
- 2 min med bil till Halmstad Centralstation
- Hållplats Halmstad Källegatan 162 m bort
Restider
Pendlingsmål
- 🚇 KollektivtrafikGångavstånd till stationen
- 🚗 Bil2 min
- 🚴 Cykel1 min
- 🚶 Promenad4 min
Kollektivtrafik nära adressen
- 🚌Buss(Halmstad Källegatan)162 m
- 🚆Tåg(Halmstad Österskans)419 m
Avstånd beräknat fågelvägen. Faktisk gångtid kan variera.
Testa resan med SL, Västtrafik eller Skånetrafiken för aktuella tidtabeller.
SCB · Trafiklab.se (CC BY 4.0) · TrafikverketUppdaterad realtid
Trafiklab – öppna trafikdata- Matbutik: Hemköp Halmstad C – 232 m
- Apotek: Apotek ICA – 272 m
- Vård: Vårdcentralen Hertig Knut – 88 m
Basservice
Matbutik (10)
- Hemköp Halmstad C232 m
- Coop Gamletull550 m
- Willys Halmstad Öster1,1 km
Apotek (6)
- Apotek ICA272 m
- Apoteket3,1 km
- Apotek Hjärtat3,1 km
Vård (15)
- Vårdcentralen Hertig Knut88 m
- Capio340 m
- Capio BVC349 m
Livskvalitet
Restaurang & café (19)
- Pio Matsal & Bar53 m
- Yoss restaurang55 m
- Morfars Cafe57 m
Träning & idrott (17)
- Actic311 m
- Örjanhallen700 m
- Sats1,1 km
Närbutik (5)
- Norra Vägens Livs355 m
- Alladin livs548 m
- Mat Max1,3 km
Systembolag (1)
- Systembolaget322 m
Avstånd anges i fågelväg – verkligt avstånd via väg kan vara längre. Kontrollera öppettider och tillgänglighet hos respektive butik.
© OpenStreetMap (ODbL)Uppdaterad realtid
OpenStreetMap- Närmast: Trönningeskolan (508 m)
- 10 grundskolor i närheten
- 5 gymnasieskolor i kommunen
Förskoleklass (2)
- Lummerskolan5,6 km
Kommunal
Grundskola (10)
- Klaraskolan508 m
Kommunal · 5–9 · Meritvärde: 199 (-29 mot rikssnitt)
- Trönningeskolan + F-klass, fritids508 m
Kommunal · 1–3
- Internationella Engelska Skolan Halmstad646 m
Friskola · 4–9 · Meritvärde: 250 (+22 mot rikssnitt)
Gymnasium (5)
- Drottning Blankas Gymnasieskola Halmstad643 m
Friskola · EK, HV, IMV + 7 fler program
- Sturegymnasiet1,1 km
Kommunal · FS, HV, IMV + 1 fler program
- Sturegymnasiet1,1 km
Kommunal · IMV, IMA, IMY + 1 fler program
Anpassad skola (5)
- Sturegymnasiet1,1 km
Kommunal
- Sturegymnasiet1,1 km
Kommunal
- Östergårdsskolan1,8 km
Kommunal · 4–9
- Kärlekens skola3,1 km
Kommunal
- Lummerskolan5,6 km
Kommunal
Förskola (14)
- Kastanjealléns förskola568 m
- Förskola Dragonen786 m
- Musan's förskola941 m
Förskolans namn och avstånd baseras på OpenStreetMap och kan skilja sig från kommunens register. Kötider, schema och lediga platser visas inte. Kontakta kommunen för aktuell information.
Meritvärde avser genomsnittligt slutbetyg i årskurs 9. Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Visas som kompletterande information och påverkar inte lägesindex.
Kontrollera aktuellt skolupptag hos Halmstads kommun.
Skolverkets skolenhetsregister + Skolverkets statistik + OpenStreetMap2026-04-22
Trafiknärhet — avstånd till motorvägar, riksvägar, järnväg och flygplatser. Beräknas från NVDB-vägdata och Overpass.
Natur & friluftsliv — närmsta parker, naturreservat, badplatser och vattenförekomster inom 1–5 km. Inkluderar grön täckning från NMD-grid.
Övriga faktorer
Kraftledningar — närmsta högspänningsledning inom 1 km. Beräknas från OpenStreetMap-data via Overpass.
- Ingen träff i MCF:s översvämningskartering. Det kan bero på att området inte karterats eller att adressen ligger utanför karterade riskzoner.
Ingen träff i något scenario
Kontakta kommunen för lokala översvämningsåtgärder och detaljplaner.
MSB Översvämningskartan (lokal)MCF 2026
Karteringen avser potentiella översvämningar och innebär inte att översvämning kommer att inträffa. Karteringen avser flödesöversvämning från vattendrag och sjöar. Skyfallsöversvämning (dagvatten) ingår inte. Poängsättningen baseras på en enskild koordinatpunkt och speglar inte hela fastigheten eller närområdet. Vårt underlag baseras på MCF:s översvämningskartering och kan vara ofullständigt eller inaktuellt. Kontrollera alltid mot MCF:s officiella översvämningsportal.
MCF ÖversvämningsportalenFaktaunderlag
6 kategorier · Ingår inte i indexberäkningen
- Bostadsinbrott: +90% vs rikssnitt
- Våldsrelaterade brott: +26% vs rikssnitt
- Anmälda brott ökade 2023–2024
Bostadsinbrott i Halmstad kommun ligger över rikssnittet enligt Brås statistik. Våldsbrott ligger över rikssnittet. Upplevd trygghet enligt Brås nationella trygghetsundersökning (NTU) ligger högre än rikssnittet. Anmälda brott i Halmstad kommun ökade mellan 2023 och 2024.
Statistiken avser 2024 och baseras på anmälda brott — mörkertalet varierar. Data gäller kommunnivå. Brå publicerar ny statistik årligen på bra.se.
BråBrå 2024
- +1.1% senaste 12 mån
- +8.1% jämfört med rikssnittet
- Småhus permanentbostad, medel köpeskilling: 4.0 mkr (2024)
- Kommun: Halmstad
+1.1% senaste 12 mån
Fastighetsprisindex · Halmstad
2024K1 → 2025K4
+1.1%
senaste 12 mån
+8.1%
vs rikssnitt
Försålda småhus – köpeskilling, medelvärde
| Småhus: permanentbostad | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal försålda | 571 | 574 | 563 | 447 | 536 |
| Köpeskilling, medelvärde (tkr) | 3 640 | 4 240 | 4 217 | 3 817 | 3 955 |
| Rikssnitt (tkr) | 3 758 |
| Småhus: fritidsbostad | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal försålda | 59 | 61 | 46 | 42 | 48 |
| Köpeskilling, medelvärde (tkr) | 3 722 | 4 840 | 4 536 | 3 324 | 4 043 |
Köpeskilling, medelvärde i tkr per kommun. Avser försålda småhus. Enskilda objekt kan avvika. Källa: SCB.
Kontakta lokala mäklare för aktuella prisbilder i området.
SCB Fastighetsprisstatistik2025K4
Fastighetsprisindex avser genomsnittlig prisutveckling för hela kommunen. Enskilda stadsdelar kan avvika.
SCB Fastighetsprisstatistik- 106 084 invånare i kommunen
- 28.5% barnfamiljer, 42.3% ensamboende
- 39.7% hyresrätt, 12.7% bostadsrätt, 41.8% äganderätt
Åldersfördelning
Hushållstyper
Boendeformer
Genomsnittlig bostadsyta: 44 m²/person
Riksdagsval 2022
Valdeltagande 83.8%
327k
kr/år median
39.7%
högskoleutb.
106k
invånare
Utforska mer detaljerad kommunstatistik i SCB:s statistikdatabas.
SCBSCB 2024
Data avser kommunal nivå (SCB). Lokala variationer inom kommunen kan förekomma.
SCB Inkomststatistik- Acceptabel luftkvalitet
- Mätstation: Helsingborg Norr (70 km)
- Högst nivå: Kvävedioxid (NO₂) (10.1 µg/m³)
Helsingborg Norr · Klassificering Urban bakgrund · ca 70 km bort · Årsdata 2025
Luftkvalitet är informativ och ingår inte i totalindexet. Bedömningen baseras på årsmedelvärden jämförda med WHO:s riktvärden.
Bedömning: Acceptabel luftkvalitet
Nivå 2 av 5 enligt WHO:s riktvärden
Baseras på 2 av 4 föroreningar som mäts vid denna station
| Förorening | Årsmedelvärde | WHO bedömning |
|---|---|---|
| Kvävedioxid (NO₂) | 10.1 µg/m³ | 2 av 5 |
| Ozon (O₃) | 46.2 µg/m³ | 1 av 5 |
WHO-bedömningsskala
WHO publicerar riktvärden för luftkvalitet baserat på hälsoeffekter vid långvarig exponering.
SMHI / WHOÅrsmedelvärde 2025
Närmaste mätstation är 70 km bort – värdet är ett regionalt bakgrundsvärde.
Se vår datakälla- Jordart: Fyllning
- Jordart ej klassificerad för radon
Jordarten i området påverkar hur lätt radongas kan tränga upp i byggnader.
Skalan visar geologisk potential baserad på jordart i området. Den kan inte användas för att bedöma radonhalten i ett specifikt hus. (Källa: SSM Nationell handlingsplan för radon, avsnitt 5.4)
Jordarten i området (Fyllning) är inte klassificerbar för radonbedömning med tillgänglig data. Radon kan förekomma i alla typer av byggnader oavsett underliggande jordart. Enda sättet att veta om ett hus har förhöjd radonhalt är att mäta.
Mät radon med spårfilm okt–apr. Gränsvärde för bostäder: 200 Bq/m³ (SSM).
SGU jordartskartaSGU 2026-04-30
Elprisdata kunde inte hämtas just nu. Försök igen om en stund.
Så här kan du kontrollera själv:
––
Var analysen användbar?
Nästa steg
Jämför med annan adress
Utgångspunkt: Lilla Torg 3
