Hoppa till innehåll

Örnvägen, Lund

Lund

0
Sammanvägt lägesindex

Adressens lägesindex är 100 av 100. Högst delpoäng finns inom service.

Delpoäng

Baserat på 1 faktorer

Jämförelse

Denna adress
100
Lund
93
Sverige
88
Preliminärt

302 tkr · 65% högskola · 25% barnfamiljer · 32% bostadsrätt

Andelen högskoleutbildade är 58% högre än rikssnittet. I riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna största parti (28,3%).

Lund är en kommun där inkomsterna ligger under rikssnittet, en stor andel har högskoleutbildning och hyresrätt och bostadsrätt dominerar.

Medianinkomst
302 tkr
−12% vs riket
Högskoleutbildade
65%
+58% vs riket
Barnfamiljer
25%
−13% vs riket
Boendeform
Bostadsrätt 32%
vs 24% i riket

Källa: SCB. Total kommunal skattesats avser kommunalskatt och regionskatt. Begravningsavgift (0,24%) tillkommer för alla. Kyrkoavgift tillkommer för medlemmar i Svenska kyrkan.

Se hela områdesprofilen för Lund

Hur fungerar adressen i vardagen?

Matbutik Coop Trollebergsvägen, apotek och vårdcentral — alla inom 821 m

Förskola Förskolan Piraten 175 m

AnnonslänkLendo

Nästa steg om du gillar området

Jämför bolån och skaffa lånelöfte inför visning eller budgivning.

Annonslänk. Lägeskollen kan få ersättning om du klickar och ansöker via länken.

Områdesanalys

6 poängkategorier + kraftledningar

Beräknar pendlingstider…

  • Matbutik: Coop Trollebergsvägen – 564 m
  • Apotek: Apotek Hjärtat – 821 m
  • Vård: Vårdcentralen Måsen – 258 m

Basservice

Matbutik (7)

  • Coop Trollebergsvägen564 m
  • Coop Vildgåsen698 m
  • Coop Värpinge984 m

Apotek (11)

  • Apotek Hjärtat821 m
  • Klostergårdens Apotek1,5 km
  • Kronans Apotek1,5 km

Vård (14)

  • Vårdcentralen Måsen258 m
  • Citadellkliniken473 m
  • Vaccincenter Kung Oskar795 m

Livskvalitet

Restaurang & café (30)

  • Conditori Marina370 m
  • Pizzeria Papegoja375 m
  • La Cucina395 m

Träning & idrott (25)

  • Bollhuset293 m
  • Friskis & Svettis992 m
  • Fågelvallen1,0 km

Närbutik (8)

  • Mickes livs372 m
  • Handlar'n565 m
  • NC Supermarket621 m

Systembolag (2)

  • Systembolaget1,3 km
  • Systembolaget Center Syd13,4 km

Avstånd anges i fågelväg – verkligt avstånd via väg kan vara längre. Kontrollera öppettider och tillgänglighet hos respektive butik.

© OpenStreetMap (ODbL)Uppdaterad realtid

OpenStreetMap

Det kan bero på att skoldata saknas för det här området i Skolverkets register.

Så här kan du kontrollera själv:

  1. 1Sök på skolverket.se
  2. 2Kontakta kommunen

Trafiknärhet — avstånd till motorvägar, riksvägar, järnväg och flygplatser. Beräknas från NVDB-vägdata och Overpass.

Natur & friluftsliv — närmsta parker, naturreservat, badplatser och vattenförekomster inom 1–5 km. Inkluderar grön täckning från NMD-grid.

Övriga faktorer

Kraftledningar — närmsta högspänningsledning inom 1 km. Beräknas från OpenStreetMap-data via Overpass.

  • Ingen träff i MCF:s översvämningskartering. Det kan bero på att området inte karterats eller att adressen ligger utanför karterade riskzoner.
50-årsflöde
100-årsflöde
200-årsflöde
Beräknat högsta flöde

Ingen träff i något scenario

Kontakta kommunen för lokala översvämningsåtgärder och detaljplaner.

MSB Översvämningskartan (lokal)MCF 2026

 Karteringen avser potentiella översvämningar och innebär inte att översvämning kommer att inträffa. Karteringen avser flödesöversvämning från vattendrag och sjöar. Skyfallsöversvämning (dagvatten) ingår inte. Poängsättningen baseras på en enskild koordinatpunkt och speglar inte hela fastigheten eller närområdet. Vårt underlag baseras på MCF:s översvämningskartering och kan vara ofullständigt eller inaktuellt. Kontrollera alltid mot MCF:s officiella översvämningsportal.

MCF Översvämningsportalen

Faktaunderlag

6 kategorier · Ingår inte i indexberäkningen

  • Bostadsinbrott: -24% vs rikssnitt
  • Våldsrelaterade brott: -36% vs rikssnitt
  • Anmälda brott stabilt 2023–2024

Bostadsinbrott i Lund kommun ligger under rikssnittet enligt Brås statistik. Våldsbrott ligger under rikssnittet. Upplevd trygghet enligt Brås nationella trygghetsundersökning (NTU) ligger lägre än rikssnittet. Anmälda brott i Lund kommun låg på en stabil nivå mellan 2023 och 2024.

Bostadsinbrott-24% vs rikssnitt
Stöld- och tillgreppsbrott+31% vs rikssnitt
Våldsrelaterade brott-36% vs rikssnitt
Upplevd otrygghet-24% vs rikssnitt
Oro för bostadsinbrott-19% vs rikssnitt
◀ Under rikssnittÖver rikssnitt ▶
Anmälda brott stabilt 2023–2024

Statistiken avser 2024 och baseras på anmälda brott — mörkertalet varierar. Data gäller kommunnivå. Brå publicerar ny statistik årligen på bra.se.

BråBrå 2024

  • +1.7% senaste 12 mån
  • +16.2% jämfört med rikssnittet
  • Småhus permanentbostad, medel köpeskilling: 5.4 mkr (2024)
  • Kommun: Lund

+1.7% senaste 12 mån

Fastighetsprisindex · Lund

2024K12025K4

+1.7%

senaste 12 mån

+16.2%

vs rikssnitt

Försålda småhus – köpeskilling, medelvärde

Småhus: permanentbostad20202021202220232024
Antal försålda431466407379370
Köpeskilling, medelvärde (tkr)4 8055 5896 0825 4055 352
Rikssnitt (tkr)3 758
Småhus: fritidsbostad20202021202220232024
Antal försålda2327113522
Köpeskilling, medelvärde (tkr)4 0304 5728 7544 3554 891

Köpeskilling, medelvärde i tkr per kommun. Avser försålda småhus. Enskilda objekt kan avvika. Källa: SCB.

Kontakta lokala mäklare för aktuella prisbilder i området.

SCB Fastighetsprisstatistik2025K4

 Fastighetsprisindex avser genomsnittlig prisutveckling för hela kommunen. Enskilda stadsdelar kan avvika.

SCB Fastighetsprisstatistik
  • 131 590 invånare i kommunen
  • 24.9% barnfamiljer, 47.6% ensamboende
  • 29.3% hyresrätt, 31.5% bostadsrätt, 23.9% äganderätt
Statistiken gäller hela Lunds kommun, inte det specifika bostadsområdet.

Åldersfördelning

Under 18
18.4%
18–64
64.1%
Över 65
17.5%

Hushållstyper

Barnfamiljer
24.9%
Ensamboende
47.6%
Sambo utan barn
20.7%
Övriga
6.8%

Boendeformer

Hyresrätt 29.3%Bostadsrätt 31.5%Äganderätt 23.9%Övrigt 15.2%

Genomsnittlig bostadsyta: 41 m²/person

Riksdagsval 2022

Valdeltagande 87.7%

S
28.3%
M
16.8%
SD
12.8%
MP
11%
V
9.1%
C
8.7%
L
8.4%
KD
3.4%
ÖVR
1.5%

302k

kr/år median

64.9%

högskoleutb.

132k

invånare

Utforska mer detaljerad kommunstatistik i SCB:s statistikdatabas.

SCBSCB 2024

 Data avser kommunal nivå (SCB). Lokala variationer inom kommunen kan förekomma.

SCB Inkomststatistik
  • God luftkvalitet
  • Mätstation: Lund Spyken (1.7 km)
  • Högst nivå: Ozon (O₃) (57 µg/m³)

Lund Spyken · Klassificering Urban bakgrund · ca 1.7 km bort · Årsdata 2025

Luftkvalitet är informativ och ingår inte i totalindexet. Bedömningen baseras på årsmedelvärden jämförda med WHO:s riktvärden.

Bedömning: God luftkvalitet

Nivå 1 av 5 enligt WHO:s riktvärden

Baseras på 2 av 4 föroreningar som mäts vid denna station

FöroreningÅrsmedelvärdeWHO bedömning
Kvävedioxid (NO₂)5.2 µg/m³1 av 5
Ozon (O₃)57 µg/m³1 av 5

WHO-bedömningsskala

1God luftkvalitet
2Acceptabel luftkvalitet
3Måttligt förhöjda halter
4Förhöjda halter
5Höga halter

WHO publicerar riktvärden för luftkvalitet baserat på hälsoeffekter vid långvarig exponering.

SMHI / WHOÅrsmedelvärde 2025

 Lokala luftkvalitetsproblem – tungt trafikerade gator, industri – kan ge högre halter nära adressen.

Se vår datakälla

SGU:s radonkarta täcker inte hela Sverige. Området kan sakna mätdata.

Så här kan du kontrollera själv:

  1. 1Beställ radonmätning (SSM)
  2. 2SGU:s radonkarta

Elprisdata kunde inte hämtas just nu. Försök igen om en stund.

Så här kan du kontrollera själv:

  1. 1elprisetjustnu.se

Var analysen användbar?

Nästa steg

Jämför med annan adress

Utgångspunkt: Örnvägen