Hoppa till innehåll

Skålnäsvägen 10, Mora

Mora

0
Sammanvägt lägesindex

Adressens lägesindex är 80 av 100. Högst delpoäng finns inom pendling, skola och service.

Delpoäng

Baserat på 3 faktorer

Jämförelse

Denna adress
80
Mora
84
Sverige
88
Preliminärt

324 tkr · 32% högskola · 27% barnfamiljer · 64% äganderätt

Andelen högskoleutbildade är 22% lägre än rikssnittet. I riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna största parti (29,6%).

Mora är en kommun där färre har högskoleutbildning jämfört med riket och de flesta bor i villa eller radhus.

Medianinkomst
324 tkr
nära rikssnittet
Högskoleutbildade
32%
−22% vs riket
Barnfamiljer
27%
−7% vs riket
Boendeform
Äganderätt 64%
vs 40% i riket

Källa: SCB. Total kommunal skattesats avser kommunalskatt och regionskatt. Begravningsavgift (0,24%) tillkommer för alla. Kyrkoavgift tillkommer för medlemmar i Svenska kyrkan.

Se hela områdesprofilen för Mora

Hur fungerar adressen i vardagen?

28 min kollektivtrafik till Mora station enligt tidtabell

185 m till hållplats Skålnäsvägen Ryssa

Grundskola Vika skola 3,3 km

AnnonslänkLendo

Nästa steg om du gillar området

Jämför bolån och skaffa lånelöfte inför visning eller budgivning.

Annonslänk. Lägeskollen kan få ersättning om du klickar och ansöker via länken.

Områdesanalys

6 poängkategorier + kraftledningar

  • 28 min kollektivt till Mora station
  • 13 min med bil till Mora station
  • Hållplats Skålnäsvägen Ryssa 185 m bort

Restider

Pendlingsmål

📍Mora station
  • 🚇 Kollektivtrafik28 min
    Gång 4 minSkålnäsvägen Ryssa
    Buss 323, 22 minMorastrand
    Gång 2 minMora station

    Beräknad för vardag kl. 08:00

  • 🚗 Bil13 min
  • 🚴 Cykel55 min
  • 🚶 Promenad2 h 20 min

Kollektivtrafik nära adressen

  • 🚌Buss(Skålnäsvägen Ryssa)185 m
  • 🚆Tåg(Morastrand)10,0 km

Avstånd beräknat fågelvägen. Faktisk gångtid kan variera.

Testa resan med SL, Västtrafik eller Skånetrafiken för aktuella tidtabeller.

SCB · Trafiklab.se (CC BY 4.0) · TrafikverketUppdaterad realtid

Trafiklab – öppna trafikdata
  • Matbutik: Coop Sollerön – 6,8 km
  • Apotek: Kronans Apotek – 9,8 km
  • Vård: Mora Ungdomsmottagning – 10,3 km

Basservice

Matbutik (11)

  • Coop Sollerön6,8 km
  • Ica Nära Siljan8,3 km
  • ICA Supermarket9,9 km

Apotek (3)

  • Kronans Apotek9,8 km
  • Apotek Hjärtat23,4 km
  • Apoteket34,5 km

Vård (8)

  • Mora Ungdomsmottagning10,3 km
  • Mora lasarett BUP, Kurator11,9 km
  • Mora lasarett11,9 km

Livskvalitet

Restaurang & café (15)

  • Jugen Jon5,4 km
  • Sollerö Jordgubbar6,3 km
  • Tre Wikingar6,7 km

Träning & idrott (11)

  • Gesundaberget4,9 km
  • Lomsmyren6,7 km
  • Skate park8,6 km

Närbutik (3)

  • Daladeli4,7 km
  • 24 SJU9,9 km
  • Tempo25,4 km

Systembolag (1)

  • Systembolaget23,3 km

Avstånd anges i fågelväg – verkligt avstånd via väg kan vara längre. Kontrollera öppettider och tillgänglighet hos respektive butik.

© OpenStreetMap (ODbL)Uppdaterad realtid

OpenStreetMap
  • Närmast: Vika skola (3,3 km)
  • 10 grundskolor i närheten
  • 5 gymnasieskolor i kommunen

Förskoleklass (1)

  • Bergetskolan23,2 km

    Kommunal

Grundskola (10)

  • Vika skola + F-klass, fritids3,3 km

    Kommunal · 1–3

  • Sollerö skola + F-klass, fritids6,9 km

    Kommunal · 1–6

  • Utmelands skola + F-klass, fritids8,8 km

    Kommunal · 1–6

Gymnasium (5)

  • Mora gymnasium11,1 km

    Kommunal · BA, BF, EE + 26 fler program

  • Mora gymnasium11,1 km

    Kommunal · IMV, IMA, IMS + 1 fler program

Anpassad skola (5)

  • Mora anpassad gymnasieskola11,0 km

    Kommunal

  • Noretsskolan11,0 km

    Kommunal

  • Bergetskolan23,2 km

    Kommunal

  • Stiernhööksgymnasiet33,3 km

    Kommunal

  • Leksands gymnasium34,0 km

    Kommunal

Förskolans namn och avstånd baseras på OpenStreetMap och kan skilja sig från kommunens register. Kötider, schema och lediga platser visas inte. Kontakta kommunen för aktuell information.

Meritvärde avser genomsnittligt slutbetyg i årskurs 9. Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Visas som kompletterande information och påverkar inte lägesindex.

Kontrollera aktuellt skolupptag hos Mora kommun.

Skolverkets skolenhetsregister + Skolverkets statistik + OpenStreetMap2026-03-27

Trafiknärhet — avstånd till motorvägar, riksvägar, järnväg och flygplatser. Beräknas från NVDB-vägdata och Overpass.

Natur & friluftsliv — närmsta parker, naturreservat, badplatser och vattenförekomster inom 1–5 km. Inkluderar grön täckning från NMD-grid.

Övriga faktorer

Kraftledningar — närmsta högspänningsledning inom 1 km. Beräknas från OpenStreetMap-data via Overpass.

  • Ingen träff i MCF:s översvämningskartering. Det kan bero på att området inte karterats eller att adressen ligger utanför karterade riskzoner.
50-årsflöde
100-årsflöde
200-årsflöde
Beräknat högsta flöde

Ingen träff i något scenario

Kontakta kommunen för lokala översvämningsåtgärder och detaljplaner.

MSB Översvämningskartan (lokal)MCF 2026

 Karteringen avser potentiella översvämningar och innebär inte att översvämning kommer att inträffa. Karteringen avser flödesöversvämning från vattendrag och sjöar. Skyfallsöversvämning (dagvatten) ingår inte. Poängsättningen baseras på en enskild koordinatpunkt och speglar inte hela fastigheten eller närområdet. Vårt underlag baseras på MCF:s översvämningskartering och kan vara ofullständigt eller inaktuellt. Kontrollera alltid mot MCF:s officiella översvämningsportal.

MCF Översvämningsportalen

Faktaunderlag

6 kategorier · Ingår inte i indexberäkningen

  • Bostadsinbrott: -52% vs rikssnitt
  • Våldsrelaterade brott: nära rikssnitt
  • Anmälda brott ökade 2023–2024

Bostadsinbrott i Mora kommun ligger under rikssnittet enligt Brås statistik. Våldsbrott ligger nära rikssnittet. Upplevd trygghet enligt Brås nationella trygghetsundersökning (NTU) ligger lägre än rikssnittet. Anmälda brott i Mora kommun ökade mellan 2023 och 2024.

Bostadsinbrott-52% vs rikssnitt
Stöld- och tillgreppsbrott-40% vs rikssnitt
Våldsrelaterade brottnära rikssnitt vs rikssnitt
Upplevd otrygghet-44% vs rikssnitt
Oro för bostadsinbrott-29% vs rikssnitt
◀ Under rikssnittÖver rikssnitt ▶
Anmälda brott ökade 2023–2024

Statistiken avser 2024 och baseras på anmälda brott — mörkertalet varierar. Data gäller kommunnivå. Brå publicerar ny statistik årligen på bra.se.

BråBrå 2024

  • +3.1% senaste 12 mån
  • -26.9% jämfört med rikssnittet
  • Småhus permanentbostad, medel köpeskilling: 2.4 mkr (2024)
  • Kommun: Mora

+3.1% senaste 12 mån

Fastighetsprisindex · Mora

2024K12025K4

+3.1%

senaste 12 mån

-26.9%

vs rikssnitt

Försålda småhus – köpeskilling, medelvärde

Småhus: permanentbostad20202021202220232024
Antal försålda131133139113109
Köpeskilling, medelvärde (tkr)1 9522 1752 4292 3822 375
Rikssnitt (tkr)3 758
Småhus: fritidsbostad20202021202220232024
Antal försålda4545423637
Köpeskilling, medelvärde (tkr)1 0591 3651 5721 6071 432

Köpeskilling, medelvärde i tkr per kommun. Avser försålda småhus. Enskilda objekt kan avvika. Källa: SCB.

Kontakta lokala mäklare för aktuella prisbilder i området.

SCB Fastighetsprisstatistik2025K4

 Fastighetsprisindex avser genomsnittlig prisutveckling för hela kommunen. Enskilda stadsdelar kan avvika.

SCB Fastighetsprisstatistik
  • 20 540 invånare i kommunen
  • 26.5% barnfamiljer, 42.9% ensamboende
  • 21.4% hyresrätt, 9.7% bostadsrätt, 64.1% äganderätt
Statistiken gäller hela Mora kommun, inte det specifika bostadsområdet.

Åldersfördelning

Under 18
18.1%
18–64
53.2%
Över 65
28.7%

Hushållstyper

Barnfamiljer
26.5%
Ensamboende
42.9%
Sambo utan barn
26%
Övriga
4.6%

Boendeformer

Hyresrätt 21.4%Bostadsrätt 9.7%Äganderätt 64.1%Övrigt 4.7%

Genomsnittlig bostadsyta: 48 m²/person

Riksdagsval 2022

Valdeltagande 85.3%

S
29.6%
SD
29%
M
16%
C
7.1%
KD
6.5%
V
4.3%
MP
3.3%
L
2.9%
ÖVR
1.3%

324k

kr/år median

31.8%

högskoleutb.

21k

invånare

Utforska mer detaljerad kommunstatistik i SCB:s statistikdatabas.

SCBSCB 2024

 Data avser kommunal nivå (SCB). Lokala variationer inom kommunen kan förekomma.

SCB Inkomststatistik
  • Acceptabel luftkvalitet
  • Mätstation: Falun Östra Falan (71 km)
  • Högst nivå: Kvävedioxid (NO₂) (10.1 µg/m³)

Falun Östra Falan · Klassificering Urban bakgrund · ca 71 km bort · Årsdata 2025

Luftkvalitet är informativ och ingår inte i totalindexet. Bedömningen baseras på årsmedelvärden jämförda med WHO:s riktvärden.

Bedömning: Acceptabel luftkvalitet

Nivå 2 av 5 enligt WHO:s riktvärden

Baseras på 2 av 4 föroreningar som mäts vid denna station

FöroreningÅrsmedelvärdeWHO bedömning
Kvävedioxid (NO₂)10.1 µg/m³2 av 5
Ozon (O₃)44.6 µg/m³1 av 5

WHO-bedömningsskala

1God luftkvalitet
2Acceptabel luftkvalitet
3Måttligt förhöjda halter
4Förhöjda halter
5Höga halter

WHO publicerar riktvärden för luftkvalitet baserat på hälsoeffekter vid långvarig exponering.

SMHI / WHOÅrsmedelvärde 2025

 Närmaste mätstation är 71 km bort – värdet är ett regionalt bakgrundsvärde.

Se vår datakälla
  • Jordart: Lera--silt
  • Normal geologisk radonpotential

Jordarten i området påverkar hur lätt radongas kan tränga upp i byggnader.

Normal potentialHög potential

Skalan visar geologisk potential baserad på jordart i området. Den kan inte användas för att bedöma radonhalten i ett specifikt hus. (Källa: SSM Nationell handlingsplan för radon, avsnitt 5.4)

Jordart: Lera--silt

Jordarten i området (Lera--silt) bedöms ha begränsad genomsläpplighet för radongas i marken. Radon kan ändå förekomma i byggnader beroende på husgrund, ventilation och byggnadens täthet mot marken. Enda sättet att veta om ett hus har förhöjd radonhalt är att mäta.

Mät radon med spårfilm okt–apr. Gränsvärde för bostäder: 200 Bq/m³ (SSM).

SGU jordartskartaSGU 2026-03-27

Elprisdata kunde inte hämtas just nu. Försök igen om en stund.

Så här kan du kontrollera själv:

  1. 1elprisetjustnu.se

Var analysen användbar?

Nästa steg

Jämför med annan adress

Utgångspunkt: Skålnäsvägen 10