Hoppa till innehåll

Stortorget 5

0
Sammanvägt lägesindex

Adressens lägesindex är 100 av 100. Högst delpoäng finns inom pendling, skola och service.

Delpoäng

Baserat på 3 faktorer
Preliminärt

331 tkr · 38% högskola · 27% barnfamiljer · 40% hyresrätt

Gävle kommun har 103 838 invånare och en medianinkomst på 331 tkr.

Medianinkomst
331 tkr
nära rikssnittet
Högskoleutbildade
38%
−9% vs riket
Barnfamiljer
27%
nära rikssnittet
Boendeform
Hyresrätt 40%
vs 32% i riket

Källa: SCB. Total kommunal skattesats avser kommunalskatt och regionskatt. Begravningsavgift (0,24%) tillkommer för alla. Kyrkoavgift tillkommer för medlemmar i Svenska kyrkan.

Se hela områdesprofilen för Gävle

Hur fungerar adressen i vardagen?

300 m till hållplats Gävle Rådhuset

Matbutik Coop Nian, apotek och vårdcentral — alla inom 138 m

Förskola Östers förskola 1,0 km

Grundskola Vallbacksskolan 517 m

AnnonslänkLendo

Nästa steg om du gillar området

Jämför bolån och skaffa lånelöfte inför visning eller budgivning.

Annonslänk. Lägeskollen kan få ersättning om du klickar och ansöker via länken.

Områdesanalys

6 poängkategorier + kraftledningar

  • Nära Gävle Centralstation
  • Hållplats Gävle Rådhuset 300 m bort

Restider

Pendlingsmål

📍Gävle Centralstation
  • 🚇 KollektivtrafikGångavstånd till stationen
  • 🚗 Bil1 min
  • 🚴 Cykel2 min
  • 🚶 Promenad4 min

Kollektivtrafik nära adressen

  • 🚌Buss(Gävle Rådhuset)300 m
  • 🚆Tåg(Gävle C)656 m

Avstånd beräknat fågelvägen. Faktisk gångtid kan variera.

Testa resan med SL, Västtrafik eller Skånetrafiken för aktuella tidtabeller.

SCB · Trafiklab.se (CC BY 4.0) · TrafikverketUppdaterad realtid

Trafiklab – öppna trafikdata
  • Matbutik: Coop Nian – 138 m
  • Apotek: Apoteket – 112 m
  • Vård: Skinart Clinic Sweden AB – 35 m

Basservice

Matbutik (11)

  • Coop Nian138 m
  • ICA nära Stortorget259 m
  • Coop Hallen472 m

Apotek (3)

  • Apoteket112 m
  • Apoteksgruppen1,2 km
  • Apotek Hjärtat2,3 km

Vård (13)

  • Skinart Clinic Sweden AB35 m
  • Capio Hälsocentral Wasahuset275 m
  • Eira354 m

Livskvalitet

Restaurang & café (18)

  • the crust67 m
  • Bakgården71 m
  • Wayne's Coffee91 m

Träning & idrott (18)

  • Member 24206 m
  • Korpen Gävle557 m
  • Nynäshallen765 m

Närbutik (4)

  • Jourlivs378 m
  • Gävle Gross602 m
  • Nära Dej Söders Närköp619 m

Systembolag (1)

  • Systembolaget147 m

Avstånd anges i fågelväg – verkligt avstånd via väg kan vara längre. Kontrollera öppettider och tillgänglighet hos respektive butik.

© OpenStreetMap (ODbL)Uppdaterad realtid

OpenStreetMap
  • Närmast: Vasaskolan (408 m)
  • 10 grundskolor i närheten
  • 5 gymnasieskolor i kommunen

Grundskola (10)

  • Vallbacksskolan517 m

    Kommunal · 7–9 · Meritvärde: 220 (-9 mot rikssnitt)

  • Solängsskolan + F-klass, fritids663 m

    Kommunal · 1–6

  • Sofiaskolan + F-klass, fritids750 m

    Friskola · 1–6

Gymnasium (5)

  • Vasaskolan408 m

    Kommunal · ES, HU, IMV + 9 fler program

  • Realgymnasiet439 m

    Friskola · BF, EE, ES + 8 fler program

  • NTI Vetenskapsgymnasiet Gävle578 m

    Friskola · NA, TE, VI + 3 fler program

Anpassad skola (5)

  • Solängen anpassad grundskola425 m

    Kommunal

  • Vallback anpassad grundskola517 m

    Kommunal

  • Polhem anpassad gymnasieskola828 m

    Kommunal

  • Staffan anpassad grundskola1,2 km

    Kommunal

  • Sörby anpassad grundskola1,6 km

    Kommunal

Förskola (15)

  • Östers förskola1,0 km
  • Stenebergsgården1,1 km
  • Staffansgården1,1 km

Förskolans namn och avstånd baseras på OpenStreetMap och kan skilja sig från kommunens register. Kötider, schema och lediga platser visas inte. Kontakta kommunen för aktuell information.

Meritvärde avser genomsnittligt slutbetyg i årskurs 9. Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Visas som kompletterande information och påverkar inte lägesindex.

Kontrollera aktuellt skolupptag hos Gävle kommun.

Skolverkets skolenhetsregister + Skolverkets statistik + OpenStreetMap2026-03-27

Trafiknärhet — avstånd till motorvägar, riksvägar, järnväg och flygplatser. Beräknas från NVDB-vägdata och Overpass.

Natur & friluftsliv — närmsta parker, naturreservat, badplatser och vattenförekomster inom 1–5 km. Inkluderar grön täckning från NMD-grid.

Övriga faktorer

Kraftledningar — närmsta högspänningsledning inom 1 km. Beräknas från OpenStreetMap-data via Overpass.

  • Ingen träff i MCF:s översvämningskartering. Det kan bero på att området inte karterats eller att adressen ligger utanför karterade riskzoner.
50-årsflöde
100-årsflöde
200-årsflöde
Beräknat högsta flöde

Ingen träff i något scenario

Kontakta kommunen för lokala översvämningsåtgärder och detaljplaner.

MSB Översvämningskartan (lokal)MCF 2026

 Karteringen avser potentiella översvämningar och innebär inte att översvämning kommer att inträffa. Karteringen avser flödesöversvämning från vattendrag och sjöar. Skyfallsöversvämning (dagvatten) ingår inte. Poängsättningen baseras på en enskild koordinatpunkt och speglar inte hela fastigheten eller närområdet. Vårt underlag baseras på MCF:s översvämningskartering och kan vara ofullständigt eller inaktuellt. Kontrollera alltid mot MCF:s officiella översvämningsportal.

MCF Översvämningsportalen

Faktaunderlag

6 kategorier · Ingår inte i indexberäkningen

  • Bostadsinbrott: +56% vs rikssnitt
  • Våldsrelaterade brott: nära rikssnitt
  • Anmälda brott minskade 2023–2024

Bostadsinbrott i Gävle kommun ligger över rikssnittet enligt Brås statistik. Våldsbrott ligger nära rikssnittet. Upplevd trygghet enligt Brås nationella trygghetsundersökning (NTU) ligger högre än rikssnittet. Anmälda brott i Gävle kommun minskade mellan 2023 och 2024.

Bostadsinbrott+56% vs rikssnitt
Stöld- och tillgreppsbrott+19% vs rikssnitt
Våldsrelaterade brottnära rikssnitt vs rikssnitt
Upplevd otrygghet+40% vs rikssnitt
Oro för bostadsinbrottnära rikssnitt vs rikssnitt
◀ Under rikssnittÖver rikssnitt ▶
Anmälda brott minskade 2023–2024

Statistiken avser 2024 och baseras på anmälda brott — mörkertalet varierar. Data gäller kommunnivå. Brå publicerar ny statistik årligen på bra.se.

BråBrå 2024

  • +3.1% senaste 12 mån
  • -26.9% jämfört med rikssnittet
  • Småhus permanentbostad, medel köpeskilling: 3.3 mkr (2024)
  • Kommun: Gävle

+3.1% senaste 12 mån

Fastighetsprisindex · Gävle

2024K12025K4

+3.1%

senaste 12 mån

-26.9%

vs rikssnitt

Försålda småhus – köpeskilling, medelvärde

Småhus: permanentbostad20202021202220232024
Antal försålda443434450380479
Köpeskilling, medelvärde (tkr)3 0473 4843 6463 2673 343
Rikssnitt (tkr)3 758
Småhus: fritidsbostad20202021202220232024
Antal försålda9480625850
Köpeskilling, medelvärde (tkr)1 7742 0002 4341 9222 492

Köpeskilling, medelvärde i tkr per kommun. Avser försålda småhus. Enskilda objekt kan avvika. Källa: SCB.

Kontakta lokala mäklare för aktuella prisbilder i området.

SCB Fastighetsprisstatistik2025K4

 Fastighetsprisindex avser genomsnittlig prisutveckling för hela kommunen. Enskilda stadsdelar kan avvika.

SCB Fastighetsprisstatistik
  • 103 838 invånare i kommunen
  • 27.4% barnfamiljer, 44.9% ensamboende
  • 39.6% hyresrätt, 22.7% bostadsrätt, 32.9% äganderätt
Statistiken gäller hela Gävle kommun, inte det specifika bostadsområdet.

Åldersfördelning

Under 18
19.8%
18–64
58.8%
Över 65
21.4%

Hushållstyper

Barnfamiljer
27.4%
Ensamboende
44.9%
Sambo utan barn
23.2%
Övriga
4.6%

Boendeformer

Hyresrätt 39.6%Bostadsrätt 22.7%Äganderätt 32.9%Övrigt 4.8%

Genomsnittlig bostadsyta: 42 m²/person

Riksdagsval 2022

Valdeltagande 84%

S
33.3%
SD
22.6%
M
19.2%
V
6.5%
C
5%
KD
4.3%
MP
4%
L
3.8%
ÖVR
1.4%

331k

kr/år median

37.5%

högskoleutb.

104k

invånare

Utforska mer detaljerad kommunstatistik i SCB:s statistikdatabas.

SCBSCB 2024

 Data avser kommunal nivå (SCB). Lokala variationer inom kommunen kan förekomma.

SCB Inkomststatistik
  • Acceptabel luftkvalitet
  • Mätstation: Falun Östra Falan (82.7 km)
  • Högst nivå: Kvävedioxid (NO₂) (10.1 µg/m³)

Falun Östra Falan · Klassificering Urban bakgrund · ca 82.7 km bort · Årsdata 2025

Luftkvalitet är informativ och ingår inte i totalindexet. Bedömningen baseras på årsmedelvärden jämförda med WHO:s riktvärden.

Bedömning: Acceptabel luftkvalitet

Nivå 2 av 5 enligt WHO:s riktvärden

Baseras på 2 av 4 föroreningar som mäts vid denna station

FöroreningÅrsmedelvärdeWHO bedömning
Kvävedioxid (NO₂)10.1 µg/m³2 av 5
Ozon (O₃)44.6 µg/m³1 av 5

WHO-bedömningsskala

1God luftkvalitet
2Acceptabel luftkvalitet
3Måttligt förhöjda halter
4Förhöjda halter
5Höga halter

WHO publicerar riktvärden för luftkvalitet baserat på hälsoeffekter vid långvarig exponering.

SMHI / WHOÅrsmedelvärde 2025

 Närmaste mätstation är 82.7 km bort – värdet är ett regionalt bakgrundsvärde.

Se vår datakälla
  • Jordart: Postglacial sand
  • Normal geologisk radonpotential

Jordarten i området påverkar hur lätt radongas kan tränga upp i byggnader.

Normal potentialHög potential

Skalan visar geologisk potential baserad på jordart i området. Den kan inte användas för att bedöma radonhalten i ett specifikt hus. (Källa: SSM Nationell handlingsplan för radon, avsnitt 5.4)

Jordart: Postglacial sand

Jordarten i området (Postglacial sand) bedöms ha begränsad genomsläpplighet för radongas i marken. Radon kan ändå förekomma i byggnader beroende på husgrund, ventilation och byggnadens täthet mot marken. Enda sättet att veta om ett hus har förhöjd radonhalt är att mäta.

Mät radon med spårfilm okt–apr. Gränsvärde för bostäder: 200 Bq/m³ (SSM).

SGU jordartskartaSGU 2026-03-27

Elprisdata kunde inte hämtas just nu. Försök igen om en stund.

Så här kan du kontrollera själv:

  1. 1elprisetjustnu.se

Var analysen användbar?

Nästa steg

Jämför med annan adress

Utgångspunkt: Stortorget 5