Hoppa till innehåll

Sundetvägen 3, Ljungby

Ljungby

0
Sammanvägt lägesindex

Adressens lägesindex är 45 av 100. Högst delpoäng finns inom pendling, skola och service.

Delpoäng

Baserat på 3 faktorer

Jämförelse

Denna adress
45
Ljungby
70
Sverige
88
Preliminärt

326 tkr · 29% högskola · 27% barnfamiljer · 57% äganderätt

Andelen högskoleutbildade är 29% lägre än rikssnittet. I riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna största parti (29%).

Ljungby är en kommun där färre har högskoleutbildning jämfört med riket och de flesta bor i villa eller radhus.

Medianinkomst
326 tkr
nära rikssnittet
Högskoleutbildade
29%
−29% vs riket
Barnfamiljer
27%
nära rikssnittet
Boendeform
Äganderätt 57%
vs 40% i riket

Källa: SCB. Total kommunal skattesats avser kommunalskatt och regionskatt. Begravningsavgift (0,24%) tillkommer för alla. Kyrkoavgift tillkommer för medlemmar i Svenska kyrkan.

Se hela områdesprofilen för Ljungby

Hur fungerar adressen i vardagen?

37 min kollektivtrafik till Ljungby busstation enligt tidtabell

25 m till hållplats Sundetvägen

Grundskola Åbyskolan 3,5 km

AnnonslänkLendo

Nästa steg om du gillar området

Jämför bolån och skaffa lånelöfte inför visning eller budgivning.

Annonslänk. Lägeskollen kan få ersättning om du klickar och ansöker via länken.

Områdesanalys

6 poängkategorier + kraftledningar

  • 37 min kollektivt till Ljungby busstation
  • 19 min med bil till Ljungby busstation
  • Hållplats Sundetvägen 25 m bort

Restider

Pendlingsmål

📍Ljungby busstation
  • 🚇 Kollektivtrafik37 min
    Gång 1 minSundetvägen
    Buss 273, 30 minLjungby sjukhus
    Gång 6 minLjungby busstation

    Beräknad för vardag kl. 08:00

  • 🚗 Bil19 min
  • 🚴 Cykel1 h 12 min
  • 🚶 Promenad3 h 45 min

Kollektivtrafik nära adressen

  • 🚌Buss(Sundetvägen)25 m
  • 🚆Tåg(Bor)18,1 km

Avstånd beräknat fågelvägen. Faktisk gångtid kan variera.

Testa resan med SL, Västtrafik eller Skånetrafiken för aktuella tidtabeller.

SCB · Trafiklab.se (CC BY 4.0) · TrafikverketUppdaterad realtid

Trafiklab – öppna trafikdata
  • Matbutik: ICA Nära Bergahallen – 7,7 km
  • Apotek: Apotek Hjärtat – 7,1 km
  • Vård: Vårdcentralen Lagan – 7,1 km

Basservice

Matbutik (11)

  • Frendo7,4 km
  • ICA Nära Bergahallen7,7 km
  • ICA Nära Ryssby16,7 km

Apotek (3)

  • Apotek Hjärtat7,1 km
  • Apoteket Kronan16,9 km
  • LloydsApotek19,6 km

Vård (12)

  • Vårdcentralen Lagan7,1 km
  • Barnhälsovården7,7 km
  • Vårdcentral Sländan16,8 km

Livskvalitet

Restaurang & café (5)

  • Sussie´s Café2,3 km
  • Toftaholm restaurant5,1 km
  • Lekland7,3 km

Träning & idrott (1)

  • Gymmet8,0 km

Närbutik (4)

  • 24 Sju10,3 km
  • Thages Livs17,0 km
  • Alqudus17,0 km

Avstånd anges i fågelväg – verkligt avstånd via väg kan vara längre. Kontrollera öppettider och tillgänglighet hos respektive butik.

© OpenStreetMap (ODbL)Uppdaterad realtid

OpenStreetMap
  • Närmast: Åbyskolan (3,5 km)
  • 10 grundskolor i närheten
  • 5 gymnasieskolor i kommunen

Förskoleklass (1)

Grundskola (10)

  • Åbyskolan + F-klass, fritids3,5 km

    Kommunal · 1–6

  • Åbyskolan7,6 km

    Kommunal · 4–9 · Meritvärde: 218 (-11 mot rikssnitt)

  • Åbyskolan + F-klass, fritids7,6 km

    Kommunal · 1–3

Gymnasium (5)

Anpassad skola (5)

  • Sunnerbogymnasiet16,1 km

    Kommunal

  • Kungshögskolan16,5 km

    Kommunal · 1–3

  • Kungshögskolan16,5 km

    Kommunal · 4–9 · Meritvärde: 229 (rikssnitt)

  • Anpassad Grundskola 7-922,5 km

    Kommunal

  • Anpassad Grundskola F-622,7 km

    Kommunal

Förskolans namn och avstånd baseras på OpenStreetMap och kan skilja sig från kommunens register. Kötider, schema och lediga platser visas inte. Kontakta kommunen för aktuell information.

Meritvärde avser genomsnittligt slutbetyg i årskurs 9. Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Visas som kompletterande information och påverkar inte lägesindex.

Kontrollera aktuellt skolupptag hos Ljungby kommun.

Skolverkets skolenhetsregister + Skolverkets statistik + OpenStreetMap2026-03-28

Trafiknärhet — avstånd till motorvägar, riksvägar, järnväg och flygplatser. Beräknas från NVDB-vägdata och Overpass.

Natur & friluftsliv — närmsta parker, naturreservat, badplatser och vattenförekomster inom 1–5 km. Inkluderar grön täckning från NMD-grid.

Övriga faktorer

Kraftledningar — närmsta högspänningsledning inom 1 km. Beräknas från OpenStreetMap-data via Overpass.

  • Ingen träff i MCF:s översvämningskartering. Det kan bero på att området inte karterats eller att adressen ligger utanför karterade riskzoner.
50-årsflöde
100-årsflöde
200-årsflöde
Beräknat högsta flöde

Ingen träff i något scenario

Kontakta kommunen för lokala översvämningsåtgärder och detaljplaner.

MSB Översvämningskartan (lokal)MCF 2026

 Karteringen avser potentiella översvämningar och innebär inte att översvämning kommer att inträffa. Karteringen avser flödesöversvämning från vattendrag och sjöar. Skyfallsöversvämning (dagvatten) ingår inte. Poängsättningen baseras på en enskild koordinatpunkt och speglar inte hela fastigheten eller närområdet. Vårt underlag baseras på MCF:s översvämningskartering och kan vara ofullständigt eller inaktuellt. Kontrollera alltid mot MCF:s officiella översvämningsportal.

MCF Översvämningsportalen

Faktaunderlag

6 kategorier · Ingår inte i indexberäkningen

  • Bostadsinbrott: nära rikssnitt
  • Våldsrelaterade brott: -25% vs rikssnitt
  • Anmälda brott ökade 2023–2024

Bostadsinbrott i Ljungby kommun ligger nära rikssnittet enligt Brås statistik. Våldsbrott ligger under rikssnittet. Upplevd trygghet enligt Brås nationella trygghetsundersökning (NTU) ligger nära rikssnittet. Anmälda brott i Ljungby kommun ökade mellan 2023 och 2024.

Bostadsinbrottnära rikssnitt vs rikssnitt
Stöld- och tillgreppsbrott-13% vs rikssnitt
Våldsrelaterade brott-25% vs rikssnitt
Upplevd otrygghetnära rikssnitt vs rikssnitt
Oro för bostadsinbrottnära rikssnitt vs rikssnitt
◀ Under rikssnittÖver rikssnitt ▶
Anmälda brott ökade 2023–2024

Statistiken avser 2024 och baseras på anmälda brott — mörkertalet varierar. Data gäller kommunnivå. Brå publicerar ny statistik årligen på bra.se.

BråBrå 2024

  • +2.2% senaste 12 mån
  • -15.8% jämfört med rikssnittet
  • Småhus permanentbostad, medel köpeskilling: 2.0 mkr (2024)
  • Kommun: Ljungby

+2.2% senaste 12 mån

Fastighetsprisindex · Ljungby

2024K12025K4

+2.2%

senaste 12 mån

-15.8%

vs rikssnitt

Försålda småhus – köpeskilling, medelvärde

Småhus: permanentbostad20202021202220232024
Antal försålda176210175136150
Köpeskilling, medelvärde (tkr)1 7991 9401 9781 8411 986
Rikssnitt (tkr)3 758
Småhus: fritidsbostad20202021202220232024
Antal försålda5654526142
Köpeskilling, medelvärde (tkr)1 0881 4421 3891 2771 332

Köpeskilling, medelvärde i tkr per kommun. Avser försålda småhus. Enskilda objekt kan avvika. Källa: SCB.

Kontakta lokala mäklare för aktuella prisbilder i området.

SCB Fastighetsprisstatistik2025K4

 Fastighetsprisindex avser genomsnittlig prisutveckling för hela kommunen. Enskilda stadsdelar kan avvika.

SCB Fastighetsprisstatistik
  • 28 280 invånare i kommunen
  • 27.1% barnfamiljer, 40.4% ensamboende
  • 29.3% hyresrätt, 8.6% bostadsrätt, 57.4% äganderätt
Statistiken gäller hela Ljungby kommun, inte det specifika bostadsområdet.

Åldersfördelning

Under 18
19.3%
18–64
55.8%
Över 65
24.9%

Hushållstyper

Barnfamiljer
27.1%
Ensamboende
40.4%
Sambo utan barn
28.4%
Övriga
4.1%

Boendeformer

Hyresrätt 29.3%Bostadsrätt 8.6%Äganderätt 57.4%Övrigt 4.7%

Genomsnittlig bostadsyta: 49 m²/person

Riksdagsval 2022

Valdeltagande 84.3%

S
29%
SD
28.3%
M
19.4%
KD
7.7%
C
5.6%
V
3.7%
L
2.5%
MP
2.5%
ÖVR
1.3%

326k

kr/år median

29.3%

högskoleutb.

28k

invånare

Utforska mer detaljerad kommunstatistik i SCB:s statistikdatabas.

SCBSCB 2024

 Data avser kommunal nivå (SCB). Lokala variationer inom kommunen kan förekomma.

SCB Inkomststatistik
  • Acceptabel luftkvalitet
  • Mätstation: Växjö Västra Esplanaden 14 tak (49.4 km)
  • Högst nivå: Partiklar (PM₂,₅) (7.8 µg/m³)

Växjö Västra Esplanaden 14 tak · Klassificering Urban bakgrund · ca 49.4 km bort · Årsdata 2025

Luftkvalitet är informativ och ingår inte i totalindexet. Bedömningen baseras på årsmedelvärden jämförda med WHO:s riktvärden.

Bedömning: Acceptabel luftkvalitet

Nivå 2 av 5 enligt WHO:s riktvärden

Baseras på 3 av 4 föroreningar som mäts vid denna station

FöroreningÅrsmedelvärdeWHO bedömning
Partiklar (PM₂,₅)7.8 µg/m³2 av 5
Kvävedioxid (NO₂)4.5 µg/m³1 av 5
Partiklar (PM₁₀)10.3 µg/m³1 av 5

WHO-bedömningsskala

1God luftkvalitet
2Acceptabel luftkvalitet
3Måttligt förhöjda halter
4Förhöjda halter
5Höga halter

WHO publicerar riktvärden för luftkvalitet baserat på hälsoeffekter vid långvarig exponering.

SMHI / WHOÅrsmedelvärde 2025

 Närmaste mätstation är 49.4 km bort – värdet är ett regionalt bakgrundsvärde.

Se vår datakälla
  • Jordart: Isälvssediment
  • Hög geologisk radonpotential

Jordarten i området påverkar hur lätt radongas kan tränga upp i byggnader.

Normal potentialHög potential

Skalan visar geologisk potential baserad på jordart i området. Den kan inte användas för att bedöma radonhalten i ett specifikt hus. (Källa: SSM Nationell handlingsplan för radon, avsnitt 5.4)

Jordart: Isälvssediment

Jordarten i området (Isälvssediment) har hög porositet och genomsläpplighet, vilket innebär att stora mängder jordluft kan röra sig genom marken. Hur mycket radon som når inomhusluften beror på husets konstruktion, täthet mot marken och ventilation – inte enbart på jordarten. Enda sättet att veta om ett hus har förhöjd radonhalt är att mäta.

Mät radon med spårfilm okt–apr. Gränsvärde för bostäder: 200 Bq/m³ (SSM).

SGU jordartskartaSGU 2026-03-28

Elprisdata kunde inte hämtas just nu. Försök igen om en stund.

Så här kan du kontrollera själv:

  1. 1elprisetjustnu.se

Var analysen användbar?

Nästa steg

Jämför med annan adress

Utgångspunkt: Sundetvägen 3