Hoppa till innehåll

Törresröd 114, Lilla Edet

Lilla Edet

0
Sammanvägt lägesindex

Adressens lägesindex är 72 av 100. Högst delpoäng finns inom pendling, service och skola.

Delpoäng

Baserat på 3 faktorer

Jämförelse

Denna adress
72
Lilla Edet
75
Sverige
88
Preliminärt

338 tkr · 27% högskola · 32% barnfamiljer · 70% äganderätt

Andelen högskoleutbildade är 34% lägre än rikssnittet. I riksdagsvalet 2022 var Sverigedemokraterna största parti (35,3%).

Lilla Edet är en kommun där färre har högskoleutbildning jämfört med riket och de flesta bor i villa eller radhus.

Medianinkomst
338 tkr
nära rikssnittet
Högskoleutbildade
27%
−34% vs riket
Barnfamiljer
32%
+10% vs riket
Boendeform
Äganderätt 70%
vs 40% i riket

Källa: SCB. Total kommunal skattesats avser kommunalskatt och regionskatt. Begravningsavgift (0,24%) tillkommer för alla. Kyrkoavgift tillkommer för medlemmar i Svenska kyrkan.

Se hela områdesprofilen för Lilla Edet

Hur fungerar adressen i vardagen?

13 min bilrestid till Lilla Edet station

Kollektivtrafik ej tillgänglig vid adressen

Grundskola Strömsskolan 2,4 km

AnnonslänkLendo

Nästa steg om du gillar området

Jämför bolån och skaffa lånelöfte inför visning eller budgivning.

Annonslänk. Lägeskollen kan få ersättning om du klickar och ansöker via länken.

Områdesanalys

6 poängkategorier + kraftledningar

  • 55 min med bil till Göteborg Centralstation

Restider

Pendlingsmål

26 % av förvärvsarbetande i Lilla edet har sin arbetsplats i Göteborg. Källa: SCB

📍Göteborg Centralstation
  • 🚇 KollektivtrafikGångavstånd till stationen
  • 🚗 Bil55 min
  • 🚴 Cykel3 h 35 min
  • 🚶 Promenad11 h 38 min

Lokal station

36 % av förvärvsarbetande i Lilla edet arbetar inom kommunen. Källa: SCB

🏙️Lilla Edet station
  • 🚇 KollektivtrafikGångavstånd till stationen
  • 🚗 Bil13 min

Kollektivtrafik nära adressen

  • 🚆 Svenshögen9,0 km
  • 🚆 Ljungskile12,1 km
  • 🚆 Lödöse Södra16,9 km

Avstånd beräknat fågelvägen. Faktisk gångtid kan variera.

Testa resan med SL, Västtrafik eller Skånetrafiken för aktuella tidtabeller.

SCB · Trafiklab.se (CC BY 4.0) · TrafikverketUppdaterad realtid

Trafiklab – öppna trafikdata
  • Matbutik: 24SJU Hjärtum – 2,5 km
  • Apotek: Apotheket Hjorten – 3,7 km
  • Vård: Närhälsan Lilla Edet rehabmottagning – 3,7 km

Basservice

Matbutik (7)

  • 24SJU Hjärtum2,5 km
  • ICA Supermarket Boström3,6 km
  • Coop Lilla Edet3,6 km

Apotek (1)

  • Apotheket Hjorten3,7 km

Vård (5)

  • Närhälsan Lilla Edet rehabmottagning3,7 km
  • Medpro Clinic Lilla Edet Vårdcentral3,7 km
  • Närhälsan Ljungskile barnavårdscentral12,3 km

Livskvalitet

Restaurang & café (6)

  • Slottcafet3,0 km
  • Edet thaikök3,6 km
  • Roma Pizzeria3,6 km

Närbutik (4)

  • Frendo Lilla Edet2,8 km
  • Kiwi Market3,6 km
  • Tempo Upphärad12,8 km

Avstånd anges i fågelväg – verkligt avstånd via väg kan vara längre. Kontrollera öppettider och tillgänglighet hos respektive butik.

© OpenStreetMap (ODbL)Uppdaterad realtid

OpenStreetMap
  • Närmast: Strömsskolan (2,4 km)
  • 10 grundskolor i närheten
  • 5 gymnasieskolor i kommunen

Förskoleklass (3)

Grundskola (10)

  • Strömsskolan + F-klass, fritids2,4 km

    Kommunal · 1–6

  • Nya Skolan Lilla Edet + F-klass, fritids3,5 km

    Friskola · 1–9 · Meritvärde: 227 (-1 mot rikssnitt)

  • Fuxernaskolan3,8 km

    Kommunal · 7–9 · Meritvärde: 194 (-34 mot rikssnitt)

Gymnasium (5)

Anpassad skola (5)

  • Solhagaskolan14,9 km

    Friskola

  • Solhagaskolan15,0 km

    Friskola

  • Tingbergsskolan15,1 km

    Kommunal

  • Trollhättans anpassade grundskola15,5 km

    Kommunal

  • Sylteskolan15,5 km

    Kommunal · 7–9 · Meritvärde: 203 (-25 mot rikssnitt)

Förskolans namn och avstånd baseras på OpenStreetMap och kan skilja sig från kommunens register. Kötider, schema och lediga platser visas inte. Kontakta kommunen för aktuell information.

Meritvärde avser genomsnittligt slutbetyg i årskurs 9. Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Visas som kompletterande information och påverkar inte lägesindex.

Kontrollera aktuellt skolupptag hos Lilla Edets kommun.

Skolverkets skolenhetsregister + Skolverkets statistik + OpenStreetMap2026-03-28

Trafiknärhet — avstånd till motorvägar, riksvägar, järnväg och flygplatser. Beräknas från NVDB-vägdata och Overpass.

Natur & friluftsliv — närmsta parker, naturreservat, badplatser och vattenförekomster inom 1–5 km. Inkluderar grön täckning från NMD-grid.

Övriga faktorer

Kraftledningar — närmsta högspänningsledning inom 1 km. Beräknas från OpenStreetMap-data via Overpass.

  • Ingen träff i MCF:s översvämningskartering. Det kan bero på att området inte karterats eller att adressen ligger utanför karterade riskzoner.
50-årsflöde
100-årsflöde
200-årsflöde
Beräknat högsta flöde

Ingen träff i något scenario

Kontakta kommunen för lokala översvämningsåtgärder och detaljplaner.

MSB Översvämningskartan (lokal)MCF 2026

 Karteringen avser potentiella översvämningar och innebär inte att översvämning kommer att inträffa. Karteringen avser flödesöversvämning från vattendrag och sjöar. Skyfallsöversvämning (dagvatten) ingår inte. Poängsättningen baseras på en enskild koordinatpunkt och speglar inte hela fastigheten eller närområdet. Vårt underlag baseras på MCF:s översvämningskartering och kan vara ofullständigt eller inaktuellt. Kontrollera alltid mot MCF:s officiella översvämningsportal.

MCF Översvämningsportalen

Faktaunderlag

6 kategorier · Ingår inte i indexberäkningen

  • Bostadsinbrott: nära rikssnitt
  • Våldsrelaterade brott: -18% vs rikssnitt
  • Anmälda brott ökade 2023–2024

Bostadsinbrott i Lilla Edet kommun ligger nära rikssnittet enligt Brås statistik. Våldsbrott ligger under rikssnittet. Upplevd trygghet enligt Brås nationella trygghetsundersökning (NTU) ligger nära rikssnittet. Anmälda brott i Lilla Edet kommun ökade mellan 2023 och 2024.

Bostadsinbrottnära rikssnitt vs rikssnitt
Stöld- och tillgreppsbrott-25% vs rikssnitt
Våldsrelaterade brott-18% vs rikssnitt
Upplevd otrygghetnära rikssnitt vs rikssnitt
Oro för bostadsinbrott+21% vs rikssnitt
◀ Under rikssnittÖver rikssnitt ▶
Anmälda brott ökade 2023–2024

Statistiken avser 2024 och baseras på anmälda brott — mörkertalet varierar. Data gäller kommunnivå. Brå publicerar ny statistik årligen på bra.se.

BråBrå 2024

  • +1.1% senaste 12 mån
  • +8.1% jämfört med rikssnittet
  • Småhus permanentbostad, medel köpeskilling: 2.3 mkr (2024)
  • Kommun: Lilla edet

+1.1% senaste 12 mån

Fastighetsprisindex · Lilla edet

2024K12025K4

+1.1%

senaste 12 mån

+8.1%

vs rikssnitt

Försålda småhus – köpeskilling, medelvärde

Småhus: permanentbostad20202021202220232024
Antal försålda180158150126129
Köpeskilling, medelvärde (tkr)2 2862 6842 7032 4792 315
Rikssnitt (tkr)3 758
Småhus: fritidsbostad20202021202220232024
Antal försålda2327111219
Köpeskilling, medelvärde (tkr)1 7701 8221 6471 6761 432

Köpeskilling, medelvärde i tkr per kommun. Avser försålda småhus. Enskilda objekt kan avvika. Källa: SCB.

Kontakta lokala mäklare för aktuella prisbilder i området.

SCB Fastighetsprisstatistik2025K4

 Fastighetsprisindex avser genomsnittlig prisutveckling för hela kommunen. Enskilda stadsdelar kan avvika.

SCB Fastighetsprisstatistik
  • 14 442 invånare i kommunen
  • 31.6% barnfamiljer, 36.3% ensamboende
  • 19.4% hyresrätt, 6.5% bostadsrätt, 69.7% äganderätt
Statistiken gäller hela Lilla Edets kommun, inte det specifika bostadsområdet.

Åldersfördelning

Under 18
22%
18–64
57.3%
Över 65
20.7%

Hushållstyper

Barnfamiljer
31.6%
Ensamboende
36.3%
Sambo utan barn
26.1%
Övriga
6%

Boendeformer

Hyresrätt 19.4%Bostadsrätt 6.5%Äganderätt 69.7%Övrigt 4.4%

Genomsnittlig bostadsyta: 43 m²/person

Riksdagsval 2022

Valdeltagande 83%

SD
35.3%
S
28.8%
M
13.3%
V
5.7%
KD
5.4%
C
4.9%
L
2.5%
MP
2.3%
ÖVR
1.8%

338k

kr/år median

27%

högskoleutb.

14k

invånare

Utforska mer detaljerad kommunstatistik i SCB:s statistikdatabas.

SCBSCB 2024

 Data avser kommunal nivå (SCB). Lokala variationer inom kommunen kan förekomma.

SCB Inkomststatistik
  • God luftkvalitet
  • Mätstation: Ytterby (34.5 km)
  • Högst nivå: Ozon (O₃) (55 µg/m³)

Ytterby · Klassificering Urban bakgrund · ca 34.5 km bort · Årsdata 2025

Luftkvalitet är informativ och ingår inte i totalindexet. Bedömningen baseras på årsmedelvärden jämförda med WHO:s riktvärden.

Bedömning: God luftkvalitet

Nivå 1 av 5 enligt WHO:s riktvärden

Baseras på 2 av 4 föroreningar som mäts vid denna station

FöroreningÅrsmedelvärdeWHO bedömning
Kvävedioxid (NO₂)5.7 µg/m³1 av 5
Ozon (O₃)55 µg/m³1 av 5

WHO-bedömningsskala

1God luftkvalitet
2Acceptabel luftkvalitet
3Måttligt förhöjda halter
4Förhöjda halter
5Höga halter

WHO publicerar riktvärden för luftkvalitet baserat på hälsoeffekter vid långvarig exponering.

SMHI / WHOÅrsmedelvärde 2025

 Närmaste mätstation är 34.5 km bort – värdet är ett regionalt bakgrundsvärde.

Se vår datakälla
  • Jordart: Sandig morän
  • Normal geologisk radonpotential

Jordarten i området påverkar hur lätt radongas kan tränga upp i byggnader.

Normal potentialHög potential

Skalan visar geologisk potential baserad på jordart i området. Den kan inte användas för att bedöma radonhalten i ett specifikt hus. (Källa: SSM Nationell handlingsplan för radon, avsnitt 5.4)

Jordart: Sandig morän

Jordarten i området (Sandig morän) bedöms ha begränsad genomsläpplighet för radongas i marken. Radon kan ändå förekomma i byggnader beroende på husgrund, ventilation och byggnadens täthet mot marken. Enda sättet att veta om ett hus har förhöjd radonhalt är att mäta.

Mät radon med spårfilm okt–apr. Gränsvärde för bostäder: 200 Bq/m³ (SSM).

SGU jordartskartaSGU 2026-03-28

Elprisdata kunde inte hämtas just nu. Försök igen om en stund.

Så här kan du kontrollera själv:

  1. 1elprisetjustnu.se

Var analysen användbar?

Nästa steg

Jämför med annan adress

Utgångspunkt: Törresröd 114