Warholms väg 2, Lund
LundWarholms väg 2, Lund
Warholms väg 2, Lund
LundWarholms väg 2, Lund
Adressens lägesindex är 100 av 100. Högst delpoäng finns inom pendling, skola och service.
Delpoäng
Jämförelse
Bättre än 40% av analyserade adresser i Lund
Jämförelse
Bättre än 40% av analyserade adresser i Lund
302 tkr · 65% högskola · 25% barnfamiljer · 32% bostadsrätt
Andelen högskoleutbildade är 58% högre än rikssnittet. I riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna största parti (28,3%).
Lund är en kommun där inkomsterna ligger under rikssnittet, en stor andel har högskoleutbildning och hyresrätt och bostadsrätt dominerar.
- Medianinkomst
- 302 tkr
- −12% vs riket
- Högskoleutbildade
- 65%
- +58% vs riket
- Barnfamiljer
- 25%
- −13% vs riket
- Boendeform
- Bostadsrätt 32%
- vs 24% i riket
Källa: SCB. Total kommunal skattesats avser kommunalskatt och regionskatt. Begravningsavgift (0,24%) tillkommer för alla. Kyrkoavgift tillkommer för medlemmar i Svenska kyrkan.
Se hela områdesprofilen för Lund →Hur fungerar adressen i vardagen?
15 min kollektivtrafik till Lund Centralstation enligt tidtabell
117 m till hållplats Lund Tunavägen
Matbutik ICA Kvantum, apotek och vårdcentral — alla inom 445 m
Förskola Minideon 665 m
Grundskola Lund International School 71 m
Nästa steg om du gillar området
Jämför bolån och skaffa lånelöfte inför visning eller budgivning.
Annonslänk. Lägeskollen kan få ersättning om du klickar och ansöker via länken.
Områdesanalys
6 poängkategorier + kraftledningar
- 15 min kollektivt till Lund Centralstation
- 9 min med bil till Lund Centralstation
- Hållplats Lund Tunavägen 117 m bort
Restider
Pendlingsmål
- 🚇 Kollektivtrafik15 min
Gång 3 min till Lund Tunavägen → Buss linje 7, 10 min till Lund C → Gång 2 min till Lund C
Gång 3 min→ Lund TunavägenBuss 7, 10 min→ Lund CGång 2 min→ Lund CBeräknad för vardag kl. 08:00
- 🚗 Bil9 min
- 🚴 Cykel8 min
- 🚶 Promenad23 min
Kollektivtrafik nära adressen
- 🚌Buss(Lund Tunavägen)117 m
- 🚊Spårväg(Lund LTH)517 m
- 🚆Tåg(Lund C)1,6 km
Avstånd beräknat fågelvägen. Faktisk gångtid kan variera.
Testa resan med SL, Västtrafik eller Skånetrafiken för aktuella tidtabeller.
SCB · Trafiklab.se (CC BY 4.0) · TrafikverketUppdaterad realtid
Trafiklab – öppna trafikdata- Matbutik: ICA Kvantum – 265 m
- Apotek: Okänt – 445 m
- Vård: Lunds Barnläkarmottagning – 391 m
Basservice
Matbutik (8)
- ICA Kvantum265 m
- Coop Mårtenstorget1,2 km
- ICA Nära1,3 km
Apotek (11)
- Apotek Sparta446 m
- Apotek Hjärtat1,1 km
- Kronans Apotek1,8 km
Vård (13)
- Lunds Barnläkarmottagning391 m
- Kry Vårdcentral Tuna585 m
- Akutmottagning834 m
Livskvalitet
Restaurang & café (30)
- Pizzeria Pesto112 m
- Soul Sisters229 m
- Café Holger239 m
Träning & idrott (28)
- Actic358 m
- Gerdahallen632 m
- Nordic Wellness642 m
Närbutik (7)
- No name store1,2 km
- Time1,3 km
- Norra Store1,3 km
Systembolag (1)
- Systembolaget1,3 km
Avstånd anges i fågelväg – verkligt avstånd via väg kan vara längre. Kontrollera öppettider och tillgänglighet hos respektive butik.
© OpenStreetMap (ODbL)Uppdaterad realtid
OpenStreetMap- Närmast: Tekniska Gymnasiet Lund (65 m)
- 10 grundskolor i närheten
- 5 gymnasieskolor i kommunen
Förskoleklass (2)
- Östervångsskolan227 m
Friskola
- Waldorfbarnträdgården Solvinden2,4 km
Friskola
Grundskola (10)
- Lund International School + F-klass, fritids71 m
Friskola · 1–9
- Tunaskolan + F-klass, fritids227 m
Kommunal · 1–9 · Meritvärde: 274 (+45 mot rikssnitt)
- ISLK/Int. School of Lund + F-klass, fritids845 m
Kommunal · 1–9
Gymnasium (5)
- Tekniska Gymnasiet Lund65 m
Friskola · EE, IN, NA + 2 fler program
- ProCivitas Privata Gymnasium Lund746 m
Friskola · EK, NA, SA + 3 fler program
- Gymnasieskolan Vipan967 m
Kommunal · BA, BF, EE + 17 fler program
Anpassad skola (5)
- Tunaskolan227 m
Kommunal · 1–9 · Meritvärde: 274 (+45 mot rikssnitt)
- Anpassade Gymnasieskolan Vipan967 m
Kommunal
- Vegalyckan1,6 km
Kommunal · 1–3
- Fågelskolan3,1 km
Kommunal · 1–9 · Meritvärde: 201 (-27 mot rikssnitt)
- Stenröseskolan3,3 km
Kommunal
Förskola (15)
- Minideon665 m
- Röda stugan724 m
- Spelmannens förskola810 m
Förskolans namn och avstånd baseras på OpenStreetMap och kan skilja sig från kommunens register. Kötider, schema och lediga platser visas inte. Kontakta kommunen för aktuell information.
Meritvärde avser genomsnittligt slutbetyg i årskurs 9. Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Visas som kompletterande information och påverkar inte lägesindex.
Kontrollera aktuellt skolupptag hos Lunds kommun.
Skolverkets skolenhetsregister + Skolverkets statistik + OpenStreetMap2026-03-27
Trafiknärhet — avstånd till motorvägar, riksvägar, järnväg och flygplatser. Beräknas från NVDB-vägdata och Overpass.
Natur & friluftsliv — närmsta parker, naturreservat, badplatser och vattenförekomster inom 1–5 km. Inkluderar grön täckning från NMD-grid.
Övriga faktorer
Kraftledningar — närmsta högspänningsledning inom 1 km. Beräknas från OpenStreetMap-data via Overpass.
- Ingen träff i MCF:s översvämningskartering. Det kan bero på att området inte karterats eller att adressen ligger utanför karterade riskzoner.
Ingen träff i något scenario
Kontakta kommunen för lokala översvämningsåtgärder och detaljplaner.
MSB Översvämningskartan (lokal)MCF 2026
Karteringen avser potentiella översvämningar och innebär inte att översvämning kommer att inträffa. Karteringen avser flödesöversvämning från vattendrag och sjöar. Skyfallsöversvämning (dagvatten) ingår inte. Poängsättningen baseras på en enskild koordinatpunkt och speglar inte hela fastigheten eller närområdet. Vårt underlag baseras på MCF:s översvämningskartering och kan vara ofullständigt eller inaktuellt. Kontrollera alltid mot MCF:s officiella översvämningsportal.
MCF ÖversvämningsportalenFaktaunderlag
6 kategorier · Ingår inte i indexberäkningen
- Bostadsinbrott: -24% vs rikssnitt
- Våldsrelaterade brott: -36% vs rikssnitt
- Anmälda brott stabilt 2023–2024
Bostadsinbrott i Lund kommun ligger under rikssnittet enligt Brås statistik. Våldsbrott ligger under rikssnittet. Upplevd trygghet enligt Brås nationella trygghetsundersökning (NTU) ligger lägre än rikssnittet. Anmälda brott i Lund kommun låg på en stabil nivå mellan 2023 och 2024.
Statistiken avser 2024 och baseras på anmälda brott — mörkertalet varierar. Data gäller kommunnivå. Brå publicerar ny statistik årligen på bra.se.
BråBrå 2024
- +1.7% senaste 12 mån
- +16.2% jämfört med rikssnittet
- Småhus permanentbostad, medel köpeskilling: 5.4 mkr (2024)
- Kommun: Lund
+1.7% senaste 12 mån
Fastighetsprisindex · Lund
2024K1 → 2025K4
+1.7%
senaste 12 mån
+16.2%
vs rikssnitt
Försålda småhus – köpeskilling, medelvärde
| Småhus: permanentbostad | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal försålda | 431 | 466 | 407 | 379 | 370 |
| Köpeskilling, medelvärde (tkr) | 4 805 | 5 589 | 6 082 | 5 405 | 5 352 |
| Rikssnitt (tkr) | 3 758 |
| Småhus: fritidsbostad | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal försålda | 23 | 27 | 11 | 35 | 22 |
| Köpeskilling, medelvärde (tkr) | 4 030 | 4 572 | 8 754 | 4 355 | 4 891 |
Köpeskilling, medelvärde i tkr per kommun. Avser försålda småhus. Enskilda objekt kan avvika. Källa: SCB.
Kontakta lokala mäklare för aktuella prisbilder i området.
SCB Fastighetsprisstatistik2025K4
Fastighetsprisindex avser genomsnittlig prisutveckling för hela kommunen. Enskilda stadsdelar kan avvika.
SCB Fastighetsprisstatistik- 131 590 invånare i kommunen
- 24.9% barnfamiljer, 47.6% ensamboende
- 29.3% hyresrätt, 31.5% bostadsrätt, 23.9% äganderätt
Åldersfördelning
Hushållstyper
Boendeformer
Genomsnittlig bostadsyta: 41 m²/person
Riksdagsval 2022
Valdeltagande 87.7%
302k
kr/år median
64.9%
högskoleutb.
132k
invånare
Utforska mer detaljerad kommunstatistik i SCB:s statistikdatabas.
SCBSCB 2024
Data avser kommunal nivå (SCB). Lokala variationer inom kommunen kan förekomma.
SCB Inkomststatistik- God luftkvalitet
- Mätstation: Lund Spyken (1.7 km)
- Högst nivå: Ozon (O₃) (57 µg/m³)
Lund Spyken · Klassificering Urban bakgrund · ca 1.7 km bort · Årsdata 2025
Luftkvalitet är informativ och ingår inte i totalindexet. Bedömningen baseras på årsmedelvärden jämförda med WHO:s riktvärden.
Bedömning: God luftkvalitet
Nivå 1 av 5 enligt WHO:s riktvärden
Baseras på 2 av 4 föroreningar som mäts vid denna station
| Förorening | Årsmedelvärde | WHO bedömning |
|---|---|---|
| Kvävedioxid (NO₂) | 5.2 µg/m³ | 1 av 5 |
| Ozon (O₃) | 57 µg/m³ | 1 av 5 |
WHO-bedömningsskala
WHO publicerar riktvärden för luftkvalitet baserat på hälsoeffekter vid långvarig exponering.
SMHI / WHOÅrsmedelvärde 2025
Lokala luftkvalitetsproblem – tungt trafikerade gator, industri – kan ge högre halter nära adressen.
Se vår datakälla- Jordart: Moränfinlera
- Normal geologisk radonpotential
Jordarten i området påverkar hur lätt radongas kan tränga upp i byggnader.
Skalan visar geologisk potential baserad på jordart i området. Den kan inte användas för att bedöma radonhalten i ett specifikt hus. (Källa: SSM Nationell handlingsplan för radon, avsnitt 5.4)
Jordarten i området (Moränfinlera) bedöms ha begränsad genomsläpplighet för radongas i marken. Radon kan ändå förekomma i byggnader beroende på husgrund, ventilation och byggnadens täthet mot marken. Enda sättet att veta om ett hus har förhöjd radonhalt är att mäta.
Mät radon med spårfilm okt–apr. Gränsvärde för bostäder: 200 Bq/m³ (SSM).
SGU jordartskartaSGU 2026-03-27
Elprisdata kunde inte hämtas just nu. Försök igen om en stund.
Så här kan du kontrollera själv:
––
Var analysen användbar?
Nästa steg
Jämför med annan adress
Utgångspunkt: Warholms Väg 2
